Obchody 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Stanisławowie Fot. Leon Tyszczenko

Obchody 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Stanisławowie

Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) rozpoczęły się obchody Narodowego Święta 3 Maja i uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Władysław Iwaszczak, który wygłosił także homilię.

Następnie licznie zgromadzona społeczność polska Stanisławowa, prezesi i przedstawiciele organizacji polskich tradycyjnie spotkali się przy pomniku Adama Mickiewicza. Odśpiewano hymn Polski, a dzieci z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne z okazji narodowego święta. Wszyscy wspólnie złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem wieszcza narodowego.

Dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego Maria Osidacz podziękowała obecnym za kontynuowanie pięknej tradycji uroczystości trzeciomajowych. – Jest to dzień, kiedy wszyscy Polacy naszego miasta spotykają się, są ze sobą i cieszą się świętem Konstytucji 3 Maja. Szczególnie cieszę się, że taką tradycją stało się spotykanie pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Bardzo się cieszę, że jest nas dużo i brakuje miejsca, aby zrobić wspólne zdjęcie. Musimy się zbliżyć do siebie, być ze sobą i wspólnie świętować – zaznaczyła Maria Osidacz.

Renata Klęczańska zaznaczyła, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie. – Dzisiaj czcimy Konstytucje, pamiętamy, przychodzimy tłumnie pod pomnik Adama Mickiewicza w Stanisławowie. Głośno mówimy, że Stanisławów w Iwano-Frankiwsku jest najpiękniejszy. Cieszymy się, że przychodzi tak dużo ludzi: młodzi, starsi i całkiem mali – powiedziała nauczycielka języka polskiego w szkole nr 3 i w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

– To jest ważne, bo młodzież powinna popularyzować i pielęgnować kulturę, tradycję i wszystkie święta państwowe pamiętać i czcić z wszystkimi, starszymi i młodszymi oraz uczyć młodsze pokolenia – zaznaczyła koordynator projektów w CKPiDE Salomea Pletenicka.

– Cieszmy się, że każdego roku coraz więcej osób bierze udział w świętowaniu dnia konstytucji 3 maja. W tym roku około 30 osób przyjechało z Bohorodczan, aby dołączyć się do świętowania w Stanisławowie – zaznaczył Światosław Jurczenko, wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Andrzeja Potockiego.

Ludwik Kuzior przyjechał z małżonką z Polski zwiedzić dawny gród Rewery i wziął udział w uroczystościach trzeciomajowych. – Stoimy pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Jest tutaj bardzo dużo biało-czerwonych flag. Cieszymy się, że to święto jest obchodzone tutaj i chcemy wspólnie Polakami stąd tutaj pobyć razem – podkreślił.

Po południu wszyscy udali się do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, gdzie zgromadzona społeczność polska obejrzała transmisję z obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Warszawie z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wysłuchała piosenki i recytacje w wykonaniu dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X