Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Iwano-Frankiwsku

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę były w dawnym Stanisławowie bardzo intensywne. Rozpoczęły się o 10 rano i trwały przez cały dzień. Ostatnim akcentem była zabawa taneczna pod hasłem „Strefa wolności”.

Rano na dawnym cmentarzu katolickim, obecnie w Parku Memorialnym złożono kwiaty pod upamiętnieniem legionistów oraz pod pomnikiem Romana Huryka, który zginął na Majdanie w 2014 roku. Kwiaty złożył konsul Rafał Kocot, Ihor Kinasz, szef wydziału polityki wewnętrznej rady miejskiej i przedstawiciele polskich organizacji. Kolejnym miejscem złożenia kwiatów był Czarny Las, gdzie w 1941 roku Niemcy zamordowali przedstawicieli polskiej inteligencji. Po złożeniu kwiatów i modlitwie za ofiary mordu wygłosił przemówienie Witalij Czaszczin, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”.

{youtube}S1aB22rIVTg{/youtube}

Zgodnie z tradycją, w południe w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po mszy w kościele odbył się spektakl słowno-muzyczny, po czym w Domu Pielgrzyma odbył się poczęstunek.

Po południu Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego otworzyło stoisko na Placu Mickiewicza, zachęcając przechodniów do świętowania 100-lecia niepodległości Polski razem z Polakami. Zaskoczeni mieszkańcy Iwano-Frankiwska byli częstowani pysznymi rogalami. Przy stoisku rozdawano też gadżety, śpiewano polskie pieśni.

{youtube}4WiYwL32jfk{/youtube}

Ostatnim punktem obchodów Dnia Niepodległości była zabawa taneczna „Strefa wolności”. W potańcówce wzięli udział członkowie polskich organizacji, wolontariusze CKPiDE, polscy studenci, zaprzyjaźnieni Ukraińcy. Przyjechała również polska młodzież ze Lwowa. Uczestnicy bawili się setnie, tańcząc między innymi przy polskich przebojach. Zabawa trwała do północy, a więc do ostatnich minut setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Wojciech Jankowski

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/100_lecie_stanislawow_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X