Obchody 100-lecia Niepodległej w parafii w Samborze

Obchody 100-lecia Niepodległej w parafii w Samborze

W parafii Męczeństwa świętego Jana Chrzciciela w Samborze w obwodzie lwowskim uroczyście obchodzono 100-lecie „Niepodległej”. Miejscem świętowania był kościół parafialny. Dla większości parafian Polska jest bliska sercu. Stąd też obchody tej wyjątkowej rocznicy miały podniosły charakter.

Dekoracja patriotyczna w przedsionku kościoła przypominała wchodzącym tę wielką rocznicę. Została przygotowana przez siostrę Elżbietę Ślemp z materiałów otrzymanych od IPN w Rzeszowie.

Główne obchody przeżywane w niedzielę 11 listopada to: akademia patriotyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży a zaraz po niej uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z okolicznościowym kazaniem wygłoszonym przez ks. dra Jacka Uliasza – dyrektora Instytutu Teologicznego we Lwowie.

Uroczystościom towarzyszył zarząd Domu Polskiego na czele z prezesem oddziału TKPZL w Samborze Marią Ziembowicz oraz sztandar Towarzystwa. Młodzi mężczyźni i kobiety byli ubrani w tradycyjne ludowe stroje Samborskie z przełomu XIX i XX w. a dzieci w barwach biało-czerwonych, co dokumentują zdjęcia.

Całość uroczystości uświetniał swoim śpiewem chór parafialny, wykonując pieśni patriotyczne i religijne. Swoją obecnością i śpiewem zaszczycił nas profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Jacek Ścibor – tenor. Na organach grał organista tytularny parafii w Kańczudze Hubert Hadro.

Na zakończenie uroczystości został odczytany list prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, a w darze od premiera parafia otrzymała flagę biało-czerwoną.

ks. Juliusz Figlak CR
Sambor
Tekst ukazał się w nr 23-24 (315-316) 18 grudnia 2018 – 17 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X