Nowojorska fundacja przyjechała z darami na Ukrainę

Kilka miejscowości Ukrainy Zachodniej, w których mieszkają Polacy, odwiedziła delegacja Fundacji „Polonia Polonii” i Biura ds. Kontaktu z Polakami za Granicą przy Kancelarii Prezydenta RP. Przywiozła dary dla młodzieży. Odwiedziła Stryj, Mościska, Łanowice i Lwów.

Patryk Czerwony z Nowego Jorku przeczytał kiedyś apel o pomoc dla Agnieszki Baczyńskiej, młodej lwowianki, która uległa bardzo ciężkiemu wypadkowi. Postanowił wówczas zebrać pieniądze na operację wśród nowojorskiej Polonii. Akcja zakończyła się nadzwyczajnym sukcesem. Zebrano duże środki pieniężne, które przekazano na pomoc Agnieszce Baczyńskiej. Patryk postanowił kontynuować tę akcję i pomagać też innym Polakom na Kresach i ziemiach, które należały kiedyś do Związku Sowieckiego. Tak narodziła się Fundacja charytatywna młodzieży nowojorskiej „Polonia Polonii”.

{gallery}gallery/2016/wizyta_patryk_czerwony{/gallery}

– Przyjechaliśmy z misją przekazania darów dla młodych Polaków ze szkół polskich, szkół nr 10 i 24 we Lwowie i szkoły w Mościskach. To była grupa dwudziestu pięciu dzieci, które są albo z rodzin wielodzietnych, albo rodzin ubogich. Sporządziliśmy dla nich wyprawki szkolne, także odzież, obuwie. To było pierwsze nasze spotkanie w celu przekazania darów – powiedział o swojej misji Patryk Czerwony.

Fundacja na poważnie dopiero rozpoczyna swoją działalność. Powstała rok temu ale zdążyła już przywieźć dary polskim dzieciom ze Lwowa i Mościsk i pomoc dla Polaków w Kazachstanie, którzy ucierpieli w czasie powodzi.

– Naszą ideą jest budowanie wielkiej polonijnej wspólnoty! Rozumiem Polskę nie jako teren zamknięty w pewnych granicach, ale jako pewne wartości – opisuje swoją misję Patryk Czerwony.

Koordynatorem akcji na miejscu było Radio Lwów, które pomogło w zorganizowaniu odwiedzin. Entuzjastycznie również akcję przyjęło Biuro ds. Kontaktu z Polakami za Granicą przy Kancelarii Prezydenta, które aktywnie wsparło wydarzenie. Biuro łącznie z Kancelarią Prezydenta przygotowało ponadto podarunki dla dzieci z odwiedzanych szkół. W wyjeździe uczestniczyła Ewa Czerniawska, Starszy Radca Biura ds. Kontaktu z Polakami za Granicą przy Kancelarii Prezydenta, która z wielkim entuzjazmem i całym sercem włączyła się w tę inicjatywę.

Wizyta odbyła się w dniach 26-27 czerwca. Delegacja odwiedziła również Dni Kultury Polskiej w Łanowicach i Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju, siedzibę Radia Lwów i redakcję Kuriera Galicyjskiego. W siedzicie Kuriera Galicyjskiego Patryk Czerwony udzielił wywiadu, który jest dostępny na stronie internetowej Kurier Galicyjski TV.

Wojciech Jankowski

{youtube}OwJVU3j_hw4{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X