Nowe sanktuarium i koronacja obrazu Matki Bożej w Winnikach

27 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki koronował obraz Matki Bożej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Winnikach koło Lwowa oraz oficjalnie podniósł świątynię do godności sanktuarium.

– Ten uroczysty akt jest przede wszystkim przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Tej, która swoją macierzyńską opieką otacza swe dzieci – zaznaczył w homilii metropolita lwowski, który przewodniczył mszy św. – Jest również wezwaniem do wdzięczności za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski, wszelkie dobro – dodał.

Ks. dr Leon Salamon, proboszcz parafii, powiedział, że w tym roku obchodzono 250-lecie kościoła w Winnikach. Do zakończenia II wojny światowej znajdował się tam cudowny obraz Matki Bożej, który cieszył się wielkim kultem i czcią wiernych. Co roku odbywały się tam kilkudniowe odpusty. Dopiero w 1992 roku świątynia została zwrócona wiernym. Biskup senior Marian Buczek, który współcelebrował mszę św., wspomniał, że pierwszą mszę św. on, jeszcze jako kanclerz Kurii Lwowskiej, odprawił w marcu 1993 roku. Przez długi czas dojeżdżał on do Winnik we Lwowa, następnie parafię przejęli ojcowie franciszkanie ze Lwowa. Kościół ponownie poświęcił biskup pomocniczy lwowski Rafał Kiernicki. Biskup Buczek wyjaśnił dla gości z Polski, że teraz Polaków w tej odnowionej parafii jest zaledwie 10 proc.

– Do kościoła powróciła kopia obrazu, przed którym wierni i pielgrzymi otrzymują obfite łaski – mówił ks. dr Leon Salamon. – 30 października rodzina jubilerów z Chicago przekazała złote korony ozdobione szlachetnymi kamieniami.

Z okazji jubileuszu kościoła i obrazu Penitencjaria Apostolska wydała w imieniu papieża Franciszka specjalny indult udzielający odpustu zupełnego na czas jubileuszu.

Uroczystość w Winnikach uświetnili swoją obecnością górale żywieccy, którzy przyjechali w swoich strojach ludowych. Sabina Tomiczek, sekretarz gminy Węgierska Górka powiedziała, że o historii świątyni rzymskokatolickiej na Ukrainie dowiedzieli się od wikarego parafii winnickiej ks. Włodzimierza Kryweckiego, który niedawno gościł u nich. – Ta niewielka parafia jest cudowna. Jesteśmy przekonani, że sanktuarium maryjne będzie się stale rozwijać, a łaski Matki Bożej Winnickiej będą spływać na całą Ukrainę, Europę i świat. My również będziemy tu pielgrzymować – zapewniła.

Obecny na uroczystości Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch powiedział, że był wzruszony obecnością tylu wiernych wszystkich stanów, zwłaszcza młodzieży, dzieci i całych rodzin. Obiecał swoją pomoc w poszukiwaniu sponsorów w Polsce na rzecz odnowienia wspaniałych fresków w kościele, które zostały zniszczone za czasów komunistycznych.

Po zakończeniu uroczystości arcybiskup Mieczysław Mokrzycki spotkał się z pielgrzymami z Polski. Razem z rodzinami dawnych parafian kościoła winnickiego udał się do pobliskiej wsi Czyszki, gdzie poprowadził wspólną modlitwę na starym cmentarzu polskim. Również był wikary parafii winnickiej ks. Włodzimierz Krywecki.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/czawaga_MB{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X