Niezwykłe spotkanie z Janem Matejką

Warto organizować niezwykłe spotkania, dzielić się wiedzą, poglądami, mówić o swoich zainteresowaniach.

Piątkowy wieczór 29 listopada br. stał się znakomitą okazją do wspólnego delektowania się najwyższą twórczością i kulturą. W Galerii Malarstwa Europejskiego „Euro-Art” w Równem, w ramach projektu Wystawa obrazów: „Jan Matejko – życie i twórczość” została zaprezentowana twórczość Jana Matejki.

Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Kultury Polskiej im. Władysława Stanisława Reymonta w Równem. Projekt został dofinansowany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie w ramach opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Na otwarcie wystawy licznie przybyli członkowie Towarzystwa, miłośnicy sztuki i mieszkańcy miasta, by zachwycać się genialnym artyzmem polskiego twórcy i pogłębić wiedzę o nim.

Najważniejsze wiadomości o życiu i obrazach malarza przedstawiła Elżbieta Piotrowska, nauczycielka języka polskiego – znawca życia i twórczości Jana Matejki.

Wiktor Łuć, znawca i krytyk sztuki Wojewódzkiego Muzeum Krajoznawczego, wygłosił wykład na temat stylu malarstwa Jana Matejki, mówiąc o jego sukcesach, nagrodach, odznaczeniach.

Walentyna Daniliczewa z Muzeum Krajoznawczego mówiła o wrażliwości artysty, jego dobroci i patriotyzmie. Wieczór został ubogacony muzyką w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Con Amore”.

Na zakończenie przeprowadzono konkurs na temat „Co zapamiętaliśmy z wykładu o Janie Matejce?”. Dziesięcioro śmiałków zgłosiło się natychmiast. Na trudne pytania odpowiadali celująco. Każdy otrzymał oryginalną nagrodę – wybraną reprodukcję obrazu artysty. Obecnym zaproponowano również artystycznie podane słodycze, owoce i napoje.

Spotkajmy się jeszcze nieraz w takim gronie i w tak miłej atmosferze.

Władysław Bagiński
Fot. Natalia Jaworska
{gallery}gallery/2019/rowne_matejko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X