Niedziela palmowa we Lwowie fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Niedziela palmowa we Lwowie

Tegoroczna Niedziela Palmowa dla wiernych kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie minęła w łączności z tymi, którzy walczą, tymi, którzy są ostrzeliwani na wschodzie kraju. Z wiarą w zwycięstwo prawdy i zakończenie bestialskiej wojny. Mimo rosyjskiej agresji w większości kościołów na zachodniej Ukrainie odbyły się liturgie Niedzieli Palmowej, do których włączyli się także wojenni uciekinierzy ze wschodu kraju.

Katedra lwowska w tym dniu była wypełniona po brzegi. Procesji wokół świątyni w tym roku nie było. – Niedziela Palmowa w obliczu wojny. Nie wiem czy ktoś mógł sobie wyobrazić coś podobnego, że to co czytaliśmy w podręcznikach historii czy to co oglądaliśmy w filmach o wojnie kiedyś zdarzy się nam przeżyć z własnego doświadczenia, bo nie ma w naszym kraju takiej osoby, której nie dotknęła by wojna – mówi parafianka kościoła Wita Jakubowska.

W czasach sowieckiej ateizacji Polacy ze Lwowa przychodzili modlić się do katedry, podtrzymywali tradycje polskie i zachowali mowę ojczystą. W najgorszych czasach na duchu podtrzymywała ich wiara. Tak jest i teraz. Wiele osób wyjechało ze Lwowa, ale też spora część została na miejscu, bo uważają, że w tym mieście urodzili się i tu jest ich dom.

Niedziela Palmowa zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W kalendarzu chrześcijańskim przypada na ostatnią niedzielę przed Wielkanocą i jest to święto ruchome. Rozpoczyna również Wielki Tydzień. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do poświęcenia palmy. W tym roku między rzymskokatolickimi a prawosławnymi i greckokatolickimi obchodami Wielkanocy minie dokładnie tydzień.

Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej już były znane w Jerozolimie w IV wieku. Odtwarzano sceny z życia Jezusa. Biskup, reprezentujący Chrystusa, wjeżdżał do miasta na osiołku. Kiedyś w Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, ponieważ przypada w tym czasie, gdy pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty. W kościołach po sumie odbywały się przedstawienia pasyjne. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Na dawnych Kresach zawsze były gałązki wierzby, zwane baziami. Palma symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy, a dokładniej to symbolika wierzby. Wierzba najwcześniej budzi się do życia, dlatego najczęściej używane są właśnie jej gałązki do przyozdobienia palemek.

Anna Gordijewska

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

 

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X