Niedziela Męki Pańskiej

Niedziela Palmowa 25 marca 2018 r.

W niedzielę poprzedzającą Wielki Tydzień odbywa się procesja z okazji Niedzieli Palmowej. W uroczystości tej, upamiętniającej przybycie Chrystusa do Jerozolimy, w parafii św. Jana Chrzciciela w Mościskach wzięła udział Straż Bożego Grobu.

Procesja ma charakter triumfalny. Chrystus wkracza do świętego miasta jako jego Król i Pan, odbiera spontaniczny hołd od mieszkańców Jerozolimy. Przez to Kościół chce podkreślić, że kiedy Chrystus Pan za kilka dni podejmie się tak okrutnej śmierci, to jednak nigdy nie pozbawi się swojego majestatu królewskiego i prawa do panowania. Przez mękę zaś swoją i śmierć to prawo jedynie umocni.

W Mościskach ulicami centrum miasta przeszła procesja z palmami i insygniami Męki Pańskiej. Uczestnicy procesji nieśli narzędzia Męki Pańskiej lub broń Chrystusa (łac. arma Christi) – przedmioty, którymi żołnierze rzymscy zadawali ból i rany Jezusowi Chrystusowi, oraz przedstawili niektóre sceny Męki Pańskiej, a także jej symbole.

Do najpopularniejszych przedmiotów zaliczanych do arma Christi należą między innymi krzyż, titulus, gwoździe, korona cierniowa, włócznia, chusta Weroniki, kolumna biczowania, srebrniki, rózgi (bicze), obcęgi, młotek, kości do gry, kogut, drabina, gąbka, szata, czy miecz z obciętym uchem Malchosa. Do procesji zaangażowała się straż Bożego Grobu.

Straż Bożego Grobu to czynność przekazana przez poprzednie pokolenia. Uczestnicy są ubrani we własnoręcznie uczynione stroje żołnierzy rzymskich. Od liturgii Wielkiego Piątku do Rezurekcji pełnią straż przy Bożym Grobie. W tym roku zostały poszerzone funkcje dla straży Bożego Grobu i przygotowane dodatkowe stroje dla uczestników procesji z narzędziami Męki Pańskiej. To dobry początek dla przeżywania procesji w Palmową Niedzielę, w wymiarze religijno-artystycznym. Wzruszający jest to widok, a samo przejście procesji pobudza do zadumy i refleksji.

ks. Władysław Derunow
{gallery}gallery/2018/palmowa_mosciska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X