Nie żyje Wiktoria Amelina, ukraińska pisarka foto. Facebook/ amelina.victoria

Nie żyje Wiktoria Amelina, ukraińska pisarka

Z wielkim bólem informujemy, że 1 lipca w Szpitalu Miecznikowa w Dnieprze zmarła znana ukraińska pisarka Wiktoria Amelina. Zginęła w wyniku obrażeń spowodowanych atakiem rakietowym rosyjskiego okupanta na restaurację w Kramatorsku 27 czerwca.

27 czerwca Wiktoria Amelina, ukraińska pisarka, członkini ukraińskiego PEN i zbrodni wojennych w organizacji Truth Hounds, przebywała w Kramatorsku wraz z delegacją kolumbijskich dziennikarzy i pisarzy. Podczas kolacji w restauracji Ria Lounge w centrum miasta rosyjscy okupanci dopuścili się ataku rakietowego na budynek, w wyniku którego Wiktoria została ciężko ranna. Lekarze i ratownicy medyczni w Kramatorsku i Dnieprze robili wszystko, aby uratować jej życie, niestety rana okazała się śmiertelna. W ostatnich dniach życia Wiktorii była przy niej rodzina i przyjaciele.

Ukraińskie PEN i Truth Hounds na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród świadków tragedii stwierdziły, że uderzenia przez okupantów w obiekt cywilny w ukraińskim mieście było kolejną rosyjską zbrodnią wojenną. Analiza zniszczeń i zeznania świadków wskazują, że Rosjanie użyli do uderzenia bardzo precyzyjnego pocisku rakietowego typu Iskander. Wiedzieli na pewno, że strzelają w miejsce, gdzie będzie duże skupisko ludności cywilnej. Wiadomo, że zginęło 13 osób, ponad 60 zostało rannych.

foto. Facebook/ amelina.victoria

Podczas trwającej wojny Wiktoria Amelina stała się nie tylko pisarką. Od lata 2022 roku dołączyła do organizacji praw człowieka Truth Hounds. Wraz z zespołem dokumentowała  zbrodnię wojenne Rosjan na terenach okupowanych na wschodzie, południu i północy Ukrainy, w szczególności w Kapitoliwce w obwodzie iziumskim, gdzie znalazła pamiętnik pisarza Wołodymyra Wakulenki, który został zabity przez Rosjan.

W tym samym czasie Wiktoria rozpoczęła pracę nad swoją pierwszą książką non-fiction w języku angielskim: „War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War”, która wkrótce zostanie opublikowana za granicą. W tej książce Wiktoria opowiada o ukraińskich kobietach, które dokumentują zbrodnie wojenne i swoje życie w czasie wojny. Pisarka prowadziła także aktywną działalność jako rzecznik: apelowała do rządów innych krajów o dostarczenie broni Ukrainie, a także domagała się sprawiedliwości i powołania specjalnego międzynarodowego trybunału dla wszystkich sprawców rosyjskich zbrodni wojennych przeciwko Ukrainie, mówiła o wspólnej antykolonialnej walce Ukraińców i innych narodów świata.

Wiktoria Amelina urodziła się 1 stycznia 1986 roku we Lwowie. W latach szkolnych przeniosła się z ojcem do Kanady, ale szybko zdecydowała się na powrót na Ukrainę. W 2007 roku uzyskała z wyróżnieniem tytuł magistra technologii komputerowych Politechniki Lwowskiej. W latach 2005-2015 pracowała w międzynarodowych firmach technologicznych.

foto. Facebook/ amelina.victoria

W 2014 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Syndrom listopadowy, czyli Homo Compatiens”. Książka znalazła się w pierwszej dziesiątce publikacji prozatorskich według nagrody „LitAccent of the Year – 2014”.  W następnym roku powieść została wznowiona i znalazła się na krótkiej liście do Nagrody im. Walerego Szewczuka.

W 2015 roku Wiktoria Amelina zawiesiła karierę w informatyce, aby poświęcić się pisaniu. W 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka dla dzieci „Ktoś, czyli wodniste serce”. Jej kolejna książka dla dzieci „E-e-historie koparki Eka” ukazała się w 2021 roku. W 2017 roku nakładem wydawnictwa „Stary Lew” ukazała się jej druga powieść „Dom za dom”. Książka była nominowana do krajowych i międzynarodowych nagród: „LitAccent of the Year – 2017”, Nagroda Miasta Literatury UNESCO, Europejska Nagroda Literacka. Zaporoskie Towarzystwo Książki uznało „Dom za dom” najlepszą prozą roku.

Teksty Wiktorii Amelinej ukazały się w tłumaczeniu na język polski, czeski, niemiecki, niderlandzki i angielski. Niedawno powieść „Dom za dom” została przetłumaczona na język hiszpański.

W 2021 roku Wiktoria została laureatką Nagrody Literackiej im. Józefa Conrada-Korzeniowskiego. W tym samym roku założyła New York Literary Festival, który odbył się we wsi Nowy Jork w rejonie bachmuckim obwodu donieckiego.

źródło: pen.org,  facebook.amelina 

X