Nie żyje Maria Iwanowa archiwum Kuriera Galicyjskiego

Nie żyje Maria Iwanowa

W wieku 88 lat zmarła Maria Iwanowa, legenda powojennego szkolnictwa polskiego na Ukrainie, wieloletnia nauczycielka języka i literatury polskiej w lwowskiej Magdusi. Pracy w murach tej szkoły poświęciła 64 lata swojego życia. Wychowała wiele pokoleń Polaków zamieszkałych we Lwowie.

Maria Iwanowa urodziła się w 1935 roku we Lwowie. Ukończyła słowiańską filologię na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1957 roku pracowała jako nauczyciel języka polskiego i literatury polskiej w szkole nr 10 św. Marii Magdaleny we Lwowie. Założyła szkolny teatr „Baj”, który prowadziła przez wiele lat. Uczestniczyła w konkursach poezji, przygotowywała uczniów do olimpiad polonistycznych. Była też autorką podręczników z języka polskiego dla uczniów klas V-XI.

Za wieloletnią pracę otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę „Zasłużona dla Kultury Polskiej”. Odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi RP, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP, Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP.

W 2021 roku, ze względu na stan zdrowia, Maria Iwanowa przeprowadziła ostatnią lekcję języka polskiego, po czym we wzruszający sposób pożegnała się z placówką, w której spędziła większość życia. Wówczas podziękować Pani Marii za zdobytą wiedzę przyszło wiele miejscowych Polaków, absolwentów szkoły.

X