Negocjacje na warsztacie

Negocjacje na warsztacie

To już piąty trening z zainicjowanego w 2011 roku przez konsula Jacka Żura z KG RP we Lwowie cyklu szkoleniowego dla polskiej młodzieży z Lwowskiego Okręgu Konsularnego.

W dniach 5-8 grudnia w Jaremczu studenci polskiego pochodzenia z LOK uczyli się trudnej sztuki prowadzenia negocjacji. Trening poprowadzili dobrze znani wszystkim uczestnikom specjaliści firmy consultingowej Res Management – Paweł Mentelski, Tomasz Bartnicki oraz Jacek Dębczyński – obecny prezes firmy Res Public, trener z 30 letnim doświadczeniem zawodowym, realizator wielu projektów consultingowych, skierowanych do korporacji, firm oraz instytucji publicznych.

Trening, należący do tzw. „treningów umiejętności miękkich” miał na celu podwyższenie kompetencji uczestników w zakresie prowadzenia negocjacji i argumentacji własnej postawy, nauczenie budowania strategii negocjacji, zastosowania różnych technik oraz niuansów zachowań interpersonalnych w trakcie prowadzenia negocjacji. Trening ten był swoistą kontynuacją treningu „Autoprezentacja i występy publiczne”, który miał miejsce w Bołszowcach 27–29 czerwca 2013 r.

Udział w treningu wzięła 16 osobowa grupa polskiej młodzieży ze Lwowa, Sambora, Stryja, Trzcieńca, Krysowic, Strzałkowic, Czyszek, Mościsk oraz Czerniowiec – studentów i absolwentów ukraińskich uczelni. Większość z nich już uczestniczyła we wcześniejszych edycjach szkoleń. Wcześniejsze znajomości zarówno uczestników między sobą i z trenerami sprawiło, że praca w grupie nie wymagała przeprowadzania wstępnej części zapoznawczo-integracyjnej, a panujące zaufanie pozwoliło każdemu uczestnikowi maksymalnie otworzyć się na oczekujące na niego wyzwania. A trzeba przyznać, że było ich sporo.

W ciągu całego treningu dominował aspekt praktyczny, dowodem czego może być chociażby jedno z zadań, w którym uczestnicy podzieleni na grupy powinni byli zaprezentować swoim kolegom z innych grup pewien zakres wcześniej samodzielnie opracowanej wiedzy teoretycznej (strategie, taktyki i techniki negocjacyjne). To zadanie stało się świetną okazją do zastosowania umiejętności nabytych podczas treningu w Bołszowcach.

Opanowaniu nowej wiedzy i zdo-byciu nowych kompetencji służyły tematyczne scenki – łącznie, w ciągu całego treningu uczestnicy zagrali ich aż dziewięć. Dotyczyły one sytuacji biznesowych, handlowych, relacji zawodowych w firmie, sytuacji prywatnych oraz tych w urzędach czy nawet z policją drogową. Oparta na technice wideo forma treningu, oprócz wielu barier wewnętrznych pozwalała przełamywać również lęk przed kamerą. Na zakończenie każdego ćwiczenia praktycznego uczestnicy wspólnie omawiali nagrane na kamerę wykonanie. Taki moderowany przez trenerów feedback jest niezwykle owocną formą nauki, służącą zarówno osobom, wystąpienie których jest omawiane, jak i osobom omawiającym. Daje spojrzenie ze strony, pozwala usłyszeć konstruktywną krytykę, a praca w zamkniętej grupie, panujące w niej zaufanie i przyjazna atmosfera oraz specjalna forma wypowiedzi „ja to odebrałem/am”, „bohater zachował się” (unikanie personalizacji postaci ze scenki z osoba wykonującą rolę) sprawiają, że nikt nie poczuł się urażony i wiele zyskał z usłyszanych wypowiedzi.

„Polska młodzież, pochodząca z terenów Ukrainy Zachodniej, z którą mamy przyjemność pracować już drugi rok jest niezwykle otwarta do takiego rodzaju inicjatyw. To, z jakim zaangażowaniem zabierają się do zadań szkoleniowych, jaką kreatywnością i zapałem wykazują się, sprawia, że dla nas pracy z taką grupą jest źródłem niezwykłej satysfakcji” – skomentował Paweł Mentelski.

Jeszcze jedna niezwykle skuteczna technika, która również znalazła swoje miejsce w programie treningu to gra. Pod pilnym okiem dwóch, wybranych spośród uczestników, sędziów oraz trenerów, uczestnicy zagrali w strategiczną grę, reguły której, podążając za swoją kreatywnością, tworzyli sami w trakcie kolejnych rozgrywek. Więc jak widać, nawet ćwiczenia ruchowe służyły nauce, rozwojowi kreatywności i przełamaniu własnych ograniczających przekonań o indywidualnych możliwościach.

„Biorę udział w szkoleniach od pierwszej edycji i miałem możliwość obserwować zmianę zachowań naszych uczestników. Na tych pierwszych każdy bał się i wstydził wypowiedzieć się, nie mówiąc już o tym, żeby wystąpić przed swoimi kolegami. Teraz każdy z uczestników bez chwili wątpienia zabiera głos, swobodnie prezentuje swoje pomysły przed większą publicznością, a nawet przed kamerą” – powiedział jeden z uczestników całego cyklu szkoleniowego Andrzej Leusz.

„Najważniejsze w takich szkoleniach jest nie to, jak umiejętności każdego prezentują się na tle innych uczestników. Każdy przychodzi tu, posiadając swój poziom kompetencji. Natomiast kluczowym jest indywidualny postęp każdego osobnego uczestnika treningu” – podsumował Jacek Dębczyński.

Na zakończenie wszystkim uczestnikom zostały wręczone certyfikaty, poświadczające udział w treningu oraz upominki od Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Brzozowska”. Najcenniejsze jest jednak zdobyte przez każdego doświadczenie i wiedza, przekonanie o swoim naprawdę nieograniczonym potencjale i ogromnych możliwościach, a także te więzi i kontakty, które pozwolą im w przyszłości zbudować aktywne, zwarte i silne w działaniu społeczeństwo.

Natalia Juśkiw
Tekst ukazał się w nr 23–24 (195–196) za 20 grudnia 2013–16 stycznia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X