Narodowe Czytanie w Równem

W samo południe 2 września br. prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Władysława Stanisława Reymonta w Równem Władysław Bagiński otworzył uroczyście akcję Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Po raz kolejny włączyliśmy się do wspólnego czytania. Prezes przypomniał, że utwór „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytano w ponad 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą. Podkreślił, iż prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli i zakończyli tę akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie, propagując w ten sposób bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

W akcję zaangażowali się uczniowie Szkoły Sobotnio-Niedzielnej działającej przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Wł. St. Reymonta w Równem oraz mieszkańcy miasta i miłośnicy literatury. W czytaniu wzięło udział 26 osób – uczniowie, rodzice i nauczyciele. To był naprawdę piękny występ wzbogacony muzyką i śpiewem profesjonalnych zespołów. Artyści wykonywali polskie utwory muzyczne, które korespondowały z treścią „Wesela”. Elżbieta Piotrowska, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG do pracy w Równem przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, przeczytała również fragmenty roli „Racheli”.

{gallery}gallery/2017/czytanie_rowne{/gallery}

Należy wyeksponować również to, iż cała uroczystość odbyła się w niezwykle urokliwej scenerii teatralnej. Brama w kształcie łuku ozdobiona białym welonem prowadziła do „Tunelu miłości”, który ciągnął się w nieskończoność aż za horyzont. Natomiast artystów i publiczność oświetlał ogromny kryształowy żyrandol – prawdziwe widowisko teatralne z elementami realizmu, fantastyki i symboliki dokładnie jak w „Weselu” Wyspiańskiego. Piękne fragmenty interesująco zaprezentowali wszyscy uczestnicy. To była prawdziwie polska mowa, poczuliśmy się wszyscy w samym sercu Ojczyzny.

Jesteśmy bardzo wdzięczni konsul KGRP w Łucku Anecie Ksel, która mimo licznych obowiązków zaszczyciła nas swoją obecnością, by wziąć udział w Narodowym Czytaniu. W swoim przemówieniu powiedziała, że takie akcje przybliżają nam literaturę, integrują miłośników czytelnictwa.

Władysław Bagiński, prezes Towarzystwa, kończąc uroczystość powiedział:

– Taka forma odbioru dzieła to coś zupełnie innego niż samotne czytanie książki. Słuchanie głośnego czytania wśród innych jest o wiele ciekawsze.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Elżbieta Piotrowska
nauczycielka języka polskiego
Tekst ukazał się w nr 18 (286) 29 września – 16 października 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X