Narodowe czytanie w „Orle Białym”

We Lwowie w Związku Polaków „Orzeł Biały” wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Uczniowie średniej grupy przygotowali scenografię oraz wcielili się w role postaci dramatu. Na wstępie uczniowie wysłuchali zaproszenia do udziału w akcji prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zachęca, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język.

Następnie zebrani dowiedzieli się, że 117 lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które na zawsze odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną i niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach.

Po wysłuchaniu krótkiego streszczenia dramatu uczniowie przystąpili do przedstawienia kilku następujących po sobie scen I aktu „Wesela”. Najbardziej podobała się wszystkim scena IX – rozmowa Pana Młodego z Panną Młodą, gdzie Pan Młody zapewnia Pannę Młodą o swojej miłości, jest szczęśliwy i cieszy się ze ślubu ze swoją piękną żoną.

Akcja Narodowego Czytania ma na celu promocję czytelnictwa i przypomnienie wybitnego polskiego dzieła literackiego. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie tożsamości narodowej.

Dorota Łabędzka
nauczyciel skierowany przez ORPEG
Tekst ukazał się w nr 18 (286) 29 września – 16 października 2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X