Nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” fot. TVP Polonia

Nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”

Telewizja Polonia przyznała nagrody „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” 2022. W tym roku laureatami tego prestiżowego wyróżnienia zostali między innymi Polacy, którzy angażują się w pomoc mieszkańcom napadniętej Ukrainy. Biskup Stanisław Szyrokoradiuk, jest ordynariuszem diecezji odesko-symferopolskiej i pomaga na południu kraju, a Lilia Luboniewicz jako prezes Fundacji Wolność i Demokracja koordynuje wiele polskich akcji wsparcia Ukrainy.

fot. TVP Polonia

Nagroda TVP Polonia jest przyznawana od 1995 roku ludziom wielce zasłużonym dla polskiej kultury, sztuki, edukacji i sportu, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozsławienia Polski i Polaków na całym świecie.

– Są to wybitne osobowości ze świata kultury, medycyny, działacze społeczni, księża. Są to osoby, które gdziekolwiek się pojawiają wszędzie tam Polska zyskuje nową, mądrą i piękną twarz – powiedziała podczas otwarcia gali dyrektor TVP Polonia Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak.

Biskup Stanisław Szyrokoradiuk mimo ciągłych ostrzałów Odessy pozostał z wiernymi w mieście i pomaga przetrwać czas wojny. Biskup Stanisław pochodzi z katolickiej polsko-ukraińskiej rodziny. W wieku 38 lat został wówczas najmłodszym biskupem katolickim na świecie. Od dwóch lat jest ordynariuszem diecezji odesko-symferopolskiej. Wcześniej posługiwał w diecezji charkowsko-zaporoskiej. Całe życie pomaga Polakom mieszkającym na wschodzie Ukrainy. A teraz ta pomoc jest szczególnie potrzebna.

– Z pomocą to nie robimy żadnych wyjątków czy podziałów. Wszyscy mogą przyjść i co mamy tym się dzielimy. Są tutaj takie wspólnoty polskie bardzo aktywne, na przykład Polska Nuta, oni przychodzą pomagać. I to właśnie wspólnota polska to przygotowuje, zorganizowałem taką kuchnię dla nich, oni to gotują, a my rozwozimy – powiedział bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej.

Ksiądz biskup nie mógł być na gali osobiście, ale oglądał ją w telewizji. W jego imieniu nagrodę odebrał ksiądz Piotr Rosochacki z Caritas Spes, który podkreślił, że jest to nagroda nie tylko dla biskupa Szyrokoradiuka, ale dla wszystkich Polaków żyjących na Ukrainie i włączających się w pomoc krajowi w czasie wojny.

– Razem z ojcami franciszkanami i katedrą Wniebowzięcia NMP gotujemy posiłki dla żołnierzy. Mniej więcej 100 osób karmimy dziennie – powiedziała Eugenia Fedczyszyna, prezes Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Polska Nuta” w Odessie.

Wśród tegorocznych laureatów jest też Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Demokracja. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji organizacja wspiera mieszkańców Ukrainy, zarówno żyjących tam Polaków jak i Ukraińców. Nagrodę wręczył minister Jan Dziedziczak.

– W pierwszych godzinach wojny pierwszy telefon jaki otrzymałem i to telefon z przemyślanym planem działań, z konkretnymi pomysłami, to był telefon od Pani Prezes. Za co jestem szczególnie wdzięczny, bo bardzo dużo pomysłów w tej chwili jest dla naszych Rodaków tam na Ukrainie realizowanych. Bez takich organizacji, jak m.in. Fundacja Wolność i Demokracja, my, jako państwo polskie nie dotarlibyśmy do wielu potrzebujących Rodaków – powiedział w swojej laudacji pełnomocnik Rządu RP do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

– Za każdym sukcesem jest człowiek, za każdym wyróżnieniem są ludzie. Tak naprawdę te moje osiągnięcia zespołu, z którym pracuje. To są osiągnięcia prezesów z Ukrainy, z Białorusi, z którymi współpracuję. Myślę, że to jest nagroda także za ich pracę – podkreśliła Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Tegoroczne nagrody Telewizji Polonia za Zasługi Dla Polski i Polaków Poza Granicami Kraju otrzymali także polski pisarz fantasy i twórca Wiedźmina – Andrzej Sapkowski, aktorka i założycielka Polskiego Teatru w Toronto – Maria Nowotarska, polska tenisistka i pierwsza rakieta świata Iga Świątek, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago prof. Marek Rudnicki. Uroczystą Galę uświetnił koncert Piotra Cugowskiego, a poprowadzili ją Paulina Drażba-Kamińska i Przemysław Toczek.

Eugeniusz Sało

X