Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Już po raz 26. wręczono nagrody SDP. Wśród nagrodzonych jest dwóch dziennikarzy zajmujących się problematyką ukraińską – Monika Andruszewska i Wojciech Pokora.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się już po raz 26. Do czterech kategorii zgłoszono 287 prac radiowych, prasowych, telewizyjnych i internetowych. Jury w składzie m.in.: Krzysztof Skowroński, Przemysław Babiarz, Paweł Badzio przyznało nagrody w 14 kategoriach, z czego dwie w kategorii fotografii. Nagrodę główną Wolność Słowa Zarząd Główny SDP przyznał Wojciechowi Biedroniowi za tekst „Jak mafia rządziła Warszawą” opublikowany w Tygodniku w Sieci.

Monika Andruszewska otrzymała Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikację o problemach i wydarzeniach na świecie ufundowaną przez Polską Agencję Prasową. Andruszewska została nagrodzona za tekst „Bierz ciało, póki dają” opublikowany w Tygodniku Powszechnym. Otrzymała 7 500 zł.

Monika Andruszewska pracuje na Ukrainie od czasów Majdanu. Napisała szereg reportaży ze wschodu Ukrainy, ze strefy akcji antyterrorystycznej. Dużo miejsca poświęciła Tatarom krymskim. Publikuje w Tygodniku Powszechnym od 2014 roku. Współpracuje również z Polską Agencją Prasową i TV Biełsat, dla której przygotowała cykl „Potomkowie Polaków giną za Ukrainę”. Nagrodzony tekst jest wstrząsającą opowieścią o matkach poszukujących swoich zaginionych na wojnie synów.

Wojciech Pokora (fot. Wojciech Jankowski)

Wojciech Pokora, prezes lubelskiego oddziału SDP, otrzymał wyróżnienie za artykuł „Polski węgiel zamiast rosyjskiego gazu”, opublikowany w Kurierze Wnet. Pokora jest wieloletnim dziennikarzem Polskiego Radia w Lublinie, gdzie jest szefem redakcji działu internetowego. Wiele materiałów poświęcił Ukrainie. Jest redaktorem międzynarodowej inicjatywy Stop Fake News, która demaskuje kłamliwe rosyjskie teksty. Artykuły Wojciecha Pokory były publikowane również w Kurierze Galicyjskim.

Kurier Galicyjski kibicuje swoim kolegom, gratuluje i trzyma kciuki za kolejne publikacje!

Albert Iwański
Tekst ukazał się w nr 6 (322) 29 marca – 15 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X