Nagrody POLONICUS 2015 przyznane

Prof. Jan Miodek, prof. Gesine Schwan, ks. prałat Jan Budyń i dr Juliusz Braun w imieniu TVP Polonia – laureatami POLONICUS 2015 – najwyższego odznaczenia europejskiej Polonii.

2 maja 2015 w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego ratusza w Akwizgranie, odbyła się uroczysta Gala Polonii, połączona z wręczeniem statuetek POLONICUS. Najwyższa nagroda Polonii europejskiej przyznawana jest w niemieckim Aachen z okazji Światowego Dnia Polonii już po raz siódmy. Nagrodą tą Polonia odznacza ludzi ważnych dla niej ze względu na twórczość, działalność na rzecz jej jednoczenia, integracji europejskiej i budowania pozytywnego obrazu Polaków na świecie. Inicjatorem oraz organizatorem gali jest Europejski Instytutu Kultury i Mediów Polonicus VoG., na czele z jego prezesem Wiesławem Lewickim.

Międzynarodowe jury przyznało tegoroczne POLONICUSY w 4 kategoriach. W kategorii „Dialog polsko-europejski” nagrodę otrzyma prof. Gesine Schwan za wieloletnie działanie na rzecz wzmacniania stosunków polsko-niemieckich i propagowania polskiej kultury w Europie. Prof. Gesine Schwan była rektorem Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz pełnomocnikiem rządu Republiki Federalnej Niemiec do spraw stosunków z Polską. W kategorii „Kultura” nagrodzony zostanie prof. Jan Miodek za popularyzowanie wiedzy o języku polskim wśród Polaków za granicą między innymi dzięki prowadzonemu w TVP Polonia programowi „Słownik polsko@polski”. W kategorii „Organizacja życia polonijnego” POLONICUSA 2015 odbierze rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. prałat Stanisław Budyń za czynne wspieranie organizacji i życia polonijnego w Niemczech poprzez pracę 117 księży i 11 sióstr zakonnych zajmujących się aktywnie katechizacją polonijną. Honorową Nagrodę POLONICUSA za całokształt pracy otrzyma TVP Polonia, która rozpoczęła emisję programu skierowanego do Polaków za granicą w roku 1993. Tegorocznego POLONICUSA dla Telewizji Polonia odbierze osobiście Prezes TVP dr. Juliusz Braun.

Wśród dotychczasowych laureatów POLONICUSA takich jak Krystyna Janda, Barbara Borys-Damięcka, Róża Thun, prof. Władysław Miodunka, prof. Norman Davies, Karl Dedecius, min. Cornelia Pieper, min. Angelika Schwall-Dueren, był również prof. Władysław Bartoszewski. W tym roku pożegnamy tego wielkiego propagatora pojednania polsko-niemieckiego i kolejny raz wręczymy POLONICUSY „z szacunku do nas samych” – Polaków żyjących za granicą.

Wiesław Lewicki
Europejski Instytut Kultury i Mediów POLONICUS
www.institut-polonicus.eu
Tekst ukazał się w nr 9 (229) za 15-28 maja 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X