Nagroda prezydenta Wrocławia dla Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi

W ramach obchodów Święta Wrocławia, podczas uroczystej sesji rady miejskiej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wręczył tytuły Honorowy Obywatel Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Nagrodę Prezydenta Wrocławia za utrwalanie więzi pomiędzy narodem niemieckim, polskim i ukraińskim otrzymała m. in. Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi.

Fundacja im. św. Jadwigi powstała w latach 70. XX wieku z inicjatywy Bensberger Kreis, zrzeszającego niemiecki Kościół katolicki i ewangelicki oraz przedstawicieli wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Na jej patronkę obrano św. Jadwigę Śląską, opiekunkę ubogich i jednocześnie postać łączącą oba narody.

W wieloletnie działania skupione pomiędzy Dortmundem a Wrocławiem w 2015 roku włączony został Lwów, głównie przez współpracę z Fundacją „Dajmy Nadzieję”.

„Celem Fundacji jest budowanie więzi łączącej narody poprzez działania edukacyjne i charytatywne kierowane przede wszystkim do ludzi młodych z Wrocławia, Dortmundu i Lwowa” – czytamy w oświadczeniu.

Jednym z głównych projektów Fundacji im. św. Jadwigi jest organizacja praktyk zawodowych dla młodych ludzi z Wrocławia i Lwowa. Od 1992 roku projekt jest realizowany w Dortmundzie, gdzie młodzi wrocławianie, ale także i lwowianie zdobywają doświadczenie w dortmundzkich zakładach pracy, poznają niemiecką kulturę i język. Od 2001 roku identyczna inicjatywa, skierowana do młodzieży z Ukrainy, jest przeprowadzana we Wrocławiu.

Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi również od kilku lat zajmuje się pomocą materialną dla kresowiaków we Lwowie.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X