Nagroda prezydenta Wrocławia dla Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi

W ramach obchodów Święta Wrocławia, podczas uroczystej sesji rady miejskiej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wręczył tytuły Honorowy Obywatel Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Nagrodę Prezydenta Wrocławia za utrwalanie więzi pomiędzy narodem niemieckim, polskim i ukraińskim otrzymała m. in. Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi.

Fundacja im. św. Jadwigi powstała w latach 70. XX wieku z inicjatywy Bensberger Kreis, zrzeszającego niemiecki Kościół katolicki i ewangelicki oraz przedstawicieli wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Na jej patronkę obrano św. Jadwigę Śląską, opiekunkę ubogich i jednocześnie postać łączącą oba narody.

W wieloletnie działania skupione pomiędzy Dortmundem a Wrocławiem w 2015 roku włączony został Lwów, głównie przez współpracę z Fundacją „Dajmy Nadzieję”.

„Celem Fundacji jest budowanie więzi łączącej narody poprzez działania edukacyjne i charytatywne kierowane przede wszystkim do ludzi młodych z Wrocławia, Dortmundu i Lwowa” – czytamy w oświadczeniu.

Jednym z głównych projektów Fundacji im. św. Jadwigi jest organizacja praktyk zawodowych dla młodych ludzi z Wrocławia i Lwowa. Od 1992 roku projekt jest realizowany w Dortmundzie, gdzie młodzi wrocławianie, ale także i lwowianie zdobywają doświadczenie w dortmundzkich zakładach pracy, poznają niemiecką kulturę i język. Od 2001 roku identyczna inicjatywa, skierowana do młodzieży z Ukrainy, jest przeprowadzana we Wrocławiu.

Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi również od kilku lat zajmuje się pomocą materialną dla kresowiaków we Lwowie.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X