Na politologię – do Polski

Na politologię – do Polski

„Polska droga do demokracji i formowanie społeczeństwa obywatelskiego. Polska i Ukraina” – tak brzmiała nazwa letniej szkoły młodych politologów z Ukrainy, która odbyła się przy Uniwersytecie Warszawskim.

„Już po raz szósty młodzi studenci i naukowcy z Instytutu Historii i Politologii Uniwersytetu Przykarpackiego im. W. Stefanyka biorą udział w tym projekcie.

 

Organizatorem Szkoły jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, MSZ RP i Fundusz Europejski, – powiedział dziennikarce Kuriera prorektor ds. współpracy międzynarodowej uczelni Wasyl Marczuk. – Przez dwa tygodnie w Warszawie studenci i młodzi uczeni ze wszystkich zakątków Ukrainy studiowali i zdobywali doświadczenie formowania wartości demokratycznych, tradycji instytucyjnych, politycznej kultury i mieli możliwość na własne oczy przekonać się w wartościach europejskiej integracji”.

Uczestnicy szkoły wysłuchali wykładów profesorów uniwersytetu, eurodeputowanych, znanych polityków i działaczy społecznych. Zwiedzili znane miejsca historyczne w Polsce. Zwiedzili Gdańsk i Kraków, odwiedzili ambasadę Ukrainy w Warszawie, Pałac Prezydencki, gmach Sejmu, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Organizatorzy pobytu pokazali również tragiczne karty historii, miejsca kaźni Polaków, Żydów i Ukraińców w obozach Auschwitz i Birkenau. Młodzież na długo zapamięta też spotkanie z doradcą prezydenta ds. współpracy międzynarodowej, z doradcą prezydenta Miasta Krakowa, z przedstawicielami Fundacji Conrada Adenauera, aktorem Stanisławem Mikulskim i innymi.

W Gdańsku spotkali się z Lechem Wałęsą, który rad był się spotkać z młodzieżą, ponieważ na młodzieży spoczywa teraz największa odpowiedzialność za przyszłość. Aspirant wydziału politologii Wasyl Kedyk najbardziej zapamiętał spotkanie z laureatem Oskara i wielu prestiżowych nagród filmowych reżyserem Andrzejem Wajdą. „To właśnie spotkanie dało nam możliwość zrozumienia fenomenu polskiego kina na tle dążenia Polaków do przemian demokratycznych, niepodległości i wolności od komunistycznego dyktatu”, – zaznaczył Kedyk.

Studenci-politolodzy odwiedzili redakcję Gazety Wyborczej. Spotkali się z zastępcą redaktora naczelnego. Na zakończenie szkoły wszyscy otrzymali odpowiednie certyfikaty zakończenia kursu. Młodzież wróciła do swych miast – ktoś na Wschód, ktoś – na Zachód. Jedni wzięli ze sobą cząstkę kultury i tolerancji, inni – dobre stosunki z przedstawicielami mediów i profesorami Uniwersytetu Warszawskiego. Ale w pamięci utkwiły spotkania z kolegami, które już niebawem staną się dobrym początkiem wprowadzania nowych wspólnych ogólno-ukraińskich projektów, badań, spotkań w ramach porozumienia i współpracy Polski i Ukrainy.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X