Na ludowo i na wesoło

Na ludowo i na wesoło

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie III Wieku we Lwowie

Kolejny rok akademicki LUTW rozpoczęto w niedzielę, 14 października, w szkole nr 10. Kierownikiem uniwersytetu jest pani Zofia Kosydor. Inaugurując posiedzenie słuchaczy UTW, przedstawiła gości – Polski Zespół Pieśni i Tańca „Lwowiacy” przy Lwowskiej Miejskiej Dziecięco-Młodzieżowej Społecznej Organizacji pod kierunkiem Stanisława Durysa i kapelę „Sześć złotych” pod kierunkiem Marka Gierczaka.

Zespół „Lwowiacy” prezentował polskie tańce narodowe, a kapela „Sześć złotych” – piosenki lwowskiej ulicy i melodie regionalne. Pan Marek Gierczak, student III roku Akademii Muzycznej we Lwowie, oczarował słuchaczy UTW swym mocnym głosem, zaś Zofia Bożena Sokołowska rozweselała publiczność swą konferansjerką.

Aby Państwu nieco przybliżyć historię zespołów, uczynimy to niejako w skrócie telegraficznym.

PZPiT „Lwowiacy” został założony przez Stanisława Durysa, kierownika artystycznego i choreografa, w 1989 roku. Od razu, w tym samym roku, zespół wziął udział w XX Jubileuszowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Zespół i jego kierownictwo ciężką pracą przebijały się wśród różnych trudności, aby móc przekazać i pokazać swój dorobek artystyczny na różnych festiwalach w Polsce i na Ukrainie. Jednym z takich kulminacyjnych punktów działalności zespołu było przygotowanie tańców lwowskiej ulicy z lat przedwojennych. Odtworzył je kierownik artystyczny Stanisław Durys. Poszło na to ponad 10 lat pracy, gromadzenia informacji, zbieranej od starszych lwowian. Trzeba było się dowiedzieć, jak te tańce wyglądały, jak je w tamtym czasie tańczono. Uwieńczeniem tej pracy była prezentacja tańców lwowskich w 1999 roku w Rzeszowie, na Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Tańce lwowskie – z identycznymi melodiami, ale inną choreografią – prezentował wówczas także zespół z Anglii. Stanisław Durys mógł się przekonać, że się nie pomylił.

W roku 2000 tańce lwowskiej ulicy zespół prezentował na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie i za pielęgnowanie schedy folkloru miejskiego kierownik „Lwowiaków” otrzymał puchar. „Lwowiacy” otrzymali także Puchar Przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ratowania Folkloru Miejskiego Jana Nowakowskiego w roku 2001 w Elblągu, gdzie zespół zajął IV miejsce na Festiwalu Polskich Tańców Narodowych. W roku następnym zespół zajął na tym samym Festiwalu III miejsce. Pary taneczne zespołu „Lwowiacy” otrzymały wiele dyplomów i wyróżnień podczas udziału w Turniejach Tańców Polskich w formie towarzyskiej.

Kapela „Sześć złotych” jest młoda, ale już w tym roku pięknie się zaprezentowała na XIII Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Byli też na VI Festiwalu Folkloru w Tomaszowie Lubelskim. Zespół koncertował w gminach Lubycza Królewska, Horyniec Zdrój, Medyka, Przemyśl, Stubno. Z programem kolęd koncertował w Strzałkowicach, Truskawcu, Tarkach, Lesznie, Nakle, Kalnikowie, Husku, Jaksmanicachraz innych miejscowościach.. Przygotowali już nowy program kolęd, z którym mogą wystąpić na zaproszenie. Kapela pięknie prezentuje melodie kresowe, a kierownik Marek Gierczak swym silnym melodyjnym głosem specyficznie prezentuje pieśń kresową. Całkiem możliwe, że kiedyś osiągnie apogeum chwały śpiewaczej, ponieważ ma dobrą szkołę.

Przed taką kapelą będą się otwierały drzwi na różnych konkursach i turniejach. Może ona uświetniać różne imprezy artystyczne i biesiadne.

Kapela „Sześć złotych” nagrała już swą pierwszą płytę kompaktową, na której prezentuje swój dorobek artystyczny. Można ją nabyć u kierownika kapeli, dzwoniąc pod tel.: +380973323001. Kapela ta jest godna uwagi i zainwestowania w nią, ponieważ trzeba docenić to, co jest dobre, ma swoją przyszłość, nie uprawia plagiatu i podróbek, a ma swoją twarz, renomę i werwę.

Stanisław Durys
Tekst ukazał się w nr 6 (48) 31 października 2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X