Na Cmentarzu Łyczakowskim zostaną odrestaurowane dwa grobowce i pięć nagrobków Fot. Lwowska Rada Miejska

Na Cmentarzu Łyczakowskim zostaną odrestaurowane dwa grobowce i pięć nagrobków

W ramach ukraińsko-polskiego projektu „Wspólne dziedzictwo” na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie zostaną odrestaurowane dwa grobowce i pięć nagrobków. Wszystkie prace są finansowane przez polski Instytut Polonika, a wykonują je wspólnie ukraińscy i polscy specjaliści.

Lilia Onyszczenko, doradca mera Lwowa ds. ochrony dziedzictwa kulturowego, powiedziała, że w tym roku do renowacji wybrano grobowce rodziny Kleinów i Maheków, a także nagrobki na grobach Konstantego Czylińskiego, Eustachego Mianczyńskiego, Juliana Szaera, rodziny Iwanowiczów i Piotra Suszkiewicza. Prace konserwatorskie na niektórych obiektach już się rozpoczęły. A wszystkie prace powinny zakończyć się do końca tego roku.

W ramach projektu „Wspólne Dziedzictwo” odnawiane są nagrobki na grobach osób znanych lub o wartości artystycznej. Obiekty do renowacji wybiera co roku wspólna polsko-ukraińska komisja.

Warto przypomnięć, że  projekt działa we Lwowie od 2007 roku. Obecnie na cmentarzu Łyczakowskim odrestaurowano około 100 nagrobków.

źródło: na podstawie  Lwowska Rada Miejska

X