Msza Katyńska w katedrze lwowskiej

Ludźmi światła nazwał ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz tragedii katyńskiej biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały, który wieczorem 10 kwietnia w katedrze lwowskiej przewodniczył mszy św. w ich intencji.

Zanim rozpoczęła się liturgia, przed zdjęciami ofiar tragicznego rejsu prezydenckiego Tu-154 ustawiła się warta honorowa harcerzy i zostały zapalone znicze.

– Do modlitw, które składane są dziś w całej Polsce, dołączamy również nasze, wraz z obecnym tu konsulem generalnym RP we Lwowie Rafałem Wolskim, pracownikami konsulatu i przedstawicielami środowisk polskich we Lwowie – powiedział przed rozpoczęciem mszy świętej ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry. – Prośmy miłosiernego Boga, aby przyjął ofiarę życia również wszystkich, którzy zginęli z rąk funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Chersoniu, Mińsku i wielu innych miejscach.

{youtube}h3v-S5WvuWU{/youtube}

Bp Leon Mały w swojej homilii wspomniał, że na początku kwietnia 2006 roku, w 350-rocznicę ślubów Jana Kazimierza, prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską modlili się w katedrze lwowskiej, i złożyli w ofierze dla tej świątyni kielich i puszkę.

– W katastrofie pod Smoleńskiem zginął też mój przyjaciel biskup Tadeusz Płoski – powiedział biskup Leon Mały. – Tyle mi opowiadał o wojsku polskim, i tak niespodzianie zginął. Był trochę starszy ode mnie. Mam obecnie jego dwie piękne mitry, które przekazały mi siostry, pracujące przy nim w służbie kapelańskiej. Niech Bóg obdarzy wszystkich, którzy odeszli, nagrodą życia wiecznego.

– Nawet jeśli również nam mogłaby grozić śmierć, powinniśmy wybrać drogę, która tę śmierć zwycięża. Bójmy się przede wszystkim śmierci, która zabija duszę – wezwał biskup Leon Mały.

– Msza św. za ofiary katastrofy smoleńskiej, z inicjatywy konsulatu generalnego RP we Lwowie została odprawiona już po raz siódmy – powiedział po zakończeniu liturgii konsul Marian Orlikowski. – Oczywiście jest to również okazja, żeby przypomnieć o tragedii katyńskiej. Dzień dzisiejszy jest dniem pamięci. I konsulat stara się regularnie przypominać o tych wydarzeniach, które są znaczące dla Polski i dla społeczeństwa polskiego – zaznaczył polski dyplomata.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2017/czawaga_7_msza_smolenska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X