Młodzież ze Stryja zdobyła I miejsce w piłce nożnej

W dniach 23–29 czerwca w Łomży (Polska) odbyły się już po raz 17. Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły.

Organizatorem tej międzynarodowej imprezy był Łomżyński Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Co roku gromadzi ona kilkuset młodych sportowców polskiego pochodzenia w celu sprawdzenia sportowych umiejętności, ale także zrzeszenia Polaków z całego świata.

W tym roku do Łomży przyjechała utalentowana sportowo młodzież z Estonii, Litwy, Białorusi, Ukrainy i po raz pierwszy z Irlandii. W Igrzyskach wzięli też udział uczniowie ze szkół łomżyńskich. W sumie 574 młodych sportowców. Przez tydzień młodzież rywalizowała w takich dyscyplinach jak lekkoatletyka, tenis stołowy, pływanie, szachy, zapasy karate, siatkówka, koszykówka, piłka nożna, strzelectwo. Towarzyszyły im również zespoły artystyczne „Wołyńskie Słowiki” z Łucka, artyści z Mińska na Białorusi, zespół muzyczny z polskiej szkoły w Irlandii oraz młodzi artyści z Estonii.

Od 2015 roku przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL) oddział w Stryju działa sekcja sportowa, dzięki której młodzież zrzeszona przy TKPZL, oddział w Stryju mogła wziąć udział w Igrzyskach Polonijnych Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w dyscyplinie – piłka nożna. Już drugi rok drużyna ze Stryja uczestniczy w igrzyskach. W 2016 roku zajęła III miejsce, a w 2017 roku zdobyła I miejsce. Droga do zwycięstwa nie była łatwa, ale chłopcy na boisku ze wszystkich sił walczyli o zwycięstwo. Drużynie ze Stryja kibicowała młodzież z Ukrainy, Litwy. Walka była zaciekła, odczuwało się duże napięcie, ale gra była tego warta, bo puchar za I miejsce jest w Stryju!

Dla uczestników ze Stryja taki wyjazd to wspaniałe przeżycie i doświadczenie, bo nie tylko mogli integrować się z młodzieżą polonijną, ale i spróbować swoich sił w piłce nożnej. Trenerami drużyny ze Stryja byli: Andrzej i Roman Durda – członkowie TKPZL, oddział w Stryju.

Dziękujemy organizatorom, a zwłaszcza prezesowi Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej oddział w Łomży – Hance Gałązce za miłe przyjęcie, wspaniale spędzony czas oraz dobrą organizację Igrzysk Polonijnych Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły.

Współorganizatorami tego wyjątkowego wydarzenia sportowego są łomżyńskie szkoły, MOSiR, MDK DŚT, Klub Strzelecki „Sagittarius”, Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”, Uczniowski Klub Sportowy „Łomżyczka 10”,Uczniowski Klub Sportowy „Herkules” oraz Bursy Szkolne 1,2,3. Zadanie jest finansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Senatu RP.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym następujących osób: Henryk Kowalczyk – minister, przewodniczący Rady Krajowej SWP, Witold Bańka – minister Sportu i Turystyki RP, Anna Maria Anders – senator RP, Bernadeta Krynicka – poseł RP, Dariusz Bonisławski – prezes SWP i Mariusz Chrzanowski – prezydent Łomży.

Danuta Skrobańska
prezes TKPZL oddział w Stryju,
Alona Marszuk
sekcja młodzieżową
Tekst ukazał się w nr 14 (282) 28 lipca – 14 sierpnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X