Młodzież ze Lwowa poznaje tajniki fotografowania

Czym jest reguła trójpodziału? Kiedy warto fotografować z dołu, a kiedy z góry? Jak zbudować głębię na zdjęciu? Na te oraz wiele innych pytań otrzymali odpowiedzi początkujący fotografowie ze Lwowa, którzy wzięli udział w warsztatach fotograficznych „Zatrzymujemy moment”.

„Młodzież ze Lwowa”, która ma na swoim koncie już kilka zrealizowanych projektów, tym razem zorganizowała szkolenia z podstaw fotografii dla 25-osobowej grupy, w większości studentów polskiego pochodzenia, którzy w tym roku ubiegali się o stypendium Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

W pomieszczeniu przy ul. Kościuszki 18 uczestników szkoleń przywitali Eugeniusz Wołoszyn i Karina Wysoczańska. O podstawowych zasadach kompozycji takich jak trójpodział, linia horyzontu, głębia, tło, symetria czy kadrowanie opowiedział dziennikarz Kuriera Galicyjskiego, operator i montażysta Eugeniusz Sało.

Doświadczony lwowski fotograf Witalij Hrabar, współzałożyciel agencji fotograficznej LUFA na przykładzie swoich zdjęć, publikowanych w takich znanych gazetach jak New York Times, Chicago Tribune czy Der Spiegel, zaprezentował młodym fotografom jak budować fotoreportaż, czyli w jaki sposób opowiedzieć historię obrazem.

O zawodzie fotografa oraz o tym, jak komponować zdjęcia uliczne, opowiedział młody lwowski fotograf Bohdan Soniacznyj. Podsumowując swoją prezentację, zaznaczył, że aby zostać dobrym fotografem, potrzeba trochę talentu, dużo nauki i codziennej praktyki.

Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów udali się w plener, by zrobić zdjęcia na mieście. Po powrocie, wspólnie z prowadzącymi, dokonano analizy zdjęć. Trenerzy byli zachwyceni, że początkujący fotograficy kreatywnie podeszli do zadania, prezentując dobre ujęcia.

Na zakończenie organizatorzy wręczyli uczestnikom szkoleń certyfikaty. Zrobiono pamiątkowe wspólne zdjęcie.

– Cieszę się, że mogłem współorganizować te warsztaty i udało nam się je zrealizować. Dlaczego „zatrzymujemy moment”? Bo robienie dobrych zdjęć każdemu młodemu człowiekowi w życiu się przyda. Zajęcia prowadzili wspaniali trenerzy, każdy na swój sposób zainteresował słuchaczy. W imieniu ekipy organizatorów chciałbym podziękować Marii Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie, Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, a także Markowi Horbaniowi, prezesowi LKS „Pogoń Lwów”, którzy wspierają nasze inicjatywy – podsumował Eugeniusz Wołoszyn.

Warsztaty fotograficzne „Zatrzymujemy moment” zostały zrealizowane w ramach III Forum Młodych Polaków w Bołszowcach organizowanego przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Mateusz Kowalski

Fot. Eugeniusz Sało, Eugeniusz Wołoszyn
{gallery}gallery/2018/warsztaty_fotograficzne_mlodziez_ze_lwowa_salo_woloszyn{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X