Minister Czaputowicz: Nie można dopuścić do tego, by świat przestał mówić o sytuacji na Ukrainie

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu w Nowym Jorku będzie przewodniczył briefingowi na temat Ukrainy. W briefingu weźmie udział m.in. szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin. Nie można dopuścić do tego, by świat przestał mówić o sytuacji na Ukrainie – stwierdził Czaputowicz.

We wtorek szef MSZ przewodniczył spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym podkreślił m.in. konieczność ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Powiedział też, że Ukraina pozostaje obiektem agresji wojskowej, a jej terytorium jest okupowane.

Czaputowicz w rozmowie wyemitowanej w środę na antenie Polskiego Radia 24 zapowiedział, że w przyszłym tygodniu uda się jeszcze raz do Nowego Jorku, gdzie będzie przewodniczył briefingowi na temat Ukrainy.

– Członkowie Rady Bezpieczeństwa będą się zastanawiać, jak rozwiązać ten konflikt, dlaczego on ciągle trwa — powiedział szef MSZ.

Dodał, że w briefingu weźmie również udział szef ukraińskiego resortu dyplomacji Pawło Klimkin, który przedstawi stanowisko ze swojej perspektywy.

Według Czaputowicza ten briefing to ważny gest ze strony Polski, która – jak dodał – „wyszła z tą inicjatywą solidarności z Ukrainą”.

– Nie możemy dopuścić do tego, żeby świat przestał mówić o tym, co się dzieje na Ukrainie, to jest celem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa — podkreślił minister.

– Te rzeczy są istotne dla Polski: prawo międzynarodowe, prawo humanitarne, Ukraina, integralność terytorialna państw. Nie można łamać prawa międzynarodowego; państwo, które to zrobi, będzie potępione. Także to jest myśl przewodnia naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa — powiedział szef MSZ.

Wtorkowa debata w Nowym Jorku, której tematem było znaczenie prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach, została zorganizowana w ramach polskiej prezydencji w RB ONZ.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpoczęło się miesięczne rotacyjne przewodnictwo Polski w RB ONZ. Po raz kolejny Polska obejmie prezydencję w Radzie w drugiej połowie 2019 r.

Źródło: wpolityce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X