Minister Ciechanowski spotkał się z kombatantami

Minister Ciechanowski spotkał się z kombatantami

„Uczymy się od was patriotyzmu” – takimi słowami powitał kombatantów minister Jan Stanisław Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na spotkaniu, które odbyło się 13 grudnia 2013 r. w hotelu „Sputnik” we Lwowie.

Ministrowi towarzyszyli: doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Waldemar Strzałkowski i Waldemar Kruszyński, prezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Ilona Gosiewska ze stowarzyszenie „Odra-Niemen”. Oficjalnej delegacji towarzyszyła grupa młodzieży z warszawskich szkół, współpracujących ze stowarzyszeniem WiN. Na spotkaniu obecni byli konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, konsul Marian Orlikowski i pracownicy konsulatu.

Waldemar Strzałkowski przekazał lwowskim kombatantom życzenia świąteczne od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podkreślił też, że te spotkanie są dla niego osobistym zaszczytem, bo w taki sposób można okazać hołd tym osobom, które mimo trudności, represji i wyrzeczeń pozostały wierne Polsce. Natomiast konsul generalny Jarosław Drozd, witając obecnych, podkreślił, że takie spotkania w okresie przedświątecznym są okazaniem wdzięczności kombatantom i osobom represjonowanym za ich postawę.

Na spotkaniu minister Ciechanowski wręczył medale zasłużonym osobom. Medalem Pro Patria za kultywowanie pamięci o walkach o niepodległość ojczyzny został uhonorowany Włodzimierz Gazdecki, a za utrwalanie pamięci o ludziach i czynach dokonanych w walce o niepodległość Polski w okresie II wojny światowej i latach późniejszych medalem Pro Memoria Zofia Kosydor. Niestety Włodzimierz Gazdecki nie mógł być obecny na uroczystości, więc w jego imieniu odznaczenie odebrał prezes TKPZL Emil Legowicz.

Lwowscy kombatanci zostali obdarowani paczkami i upominkami, przygotowanymi przez organizatorów spotkania. Delegacja odwiedziła również Gródek Jagielloński i Komarno. Towarzysząca delegacji młodzież roznosiła przygotowane paczki do domów kombatantów. Po części oficjalnej, podczas poczęstunku w hotelowej restauracji, była okazja do rozmów, wspomnień i podzielenia się radościami i kłopotami.

O swojej wizycie we Lwowie opowiadają uczniowie: Barbara Noszczak, Bartłomiej Kołodziejczyk, i Bogumił Kędzior:

Jak to się stało, że przyjechaliście do Lwowa?
Barbara Noszczak: W naszych szkołach organizowane są zbiórki „szlachetnej paczki”, przeznaczonej dla lwowskich kombatantów. Z tych szkół były wytypowane po dwie osoby na wyjazd do Lwowa. Dla większości z nas jest to pierwszy przyjazd na Ukrainę.

Jak odbieracie ten wyjazd i spotkania z kombatantami?
Barbara Noszczak: Jest to bardzo pouczające przeżycie. Zobaczyliśmy normalne życie tych ludzi, które kontrastuje z pierwszymi wrażeniami z Ukrainy.

Czy w Polsce też macie kontakty z kombatantami?
Bartłomiej Kołodziejczyk: Tak, w tych 10 szkołach, które współpracują ze Zrzeszeniem „WiN”, mamy stałe kontakty z kombatantami, spotkania z nimi. Dzięki temu w naszej szkole propagowane są wartości patriotyczne i działania, związane nie tylko z działalnością w kraju, ale również ze wspieraniem naszych kombatantów za granicą.

Co przekażecie swoim ko-legom po powrocie?
Bogumił Kędzior: Opowiemy to, co widzieliśmy, nasze wrażenia. Jest to dla nas wielkie przeżycie, bo zobaczyliśmy jak żyją nasi rodacy. Opowiemy też, że to, co można zobaczyć w telewizji nie zawsze zgadza się z prawdą. Mamy wiele do opowiedzenia.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 23–24 (195–196) za 20 grudnia 2013–16 stycznia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X