Mini-stadion Euro Bogdana Bilinczuka

Mini-stadion Euro Bogdana Bilinczuka

88 groteskowych figurek wybitnych piłkarzy i trenerów drużyn europejskich można zobaczyć na mini-stadionie, który stworzył lwowski lekarz-chirurg i rzeźbiarz Bogdan Bilinczuk. Podczas Euro-2012 swoje dzieło prezentuje przed Pałacem Potockich we Lwowie.

Mini-stadion i jedna trzecia figurek została wykonana w brązie na koszt autora. Na więcej odlewów figurek w tym materiale zabrakło pieniędzy – powiedział Bogdan Bilinczuk podczas spotkania w redakcji „Kuriera Galicyjskiego”. Bardzo chciał wyeksponować swoje dzieło na którymś ze stadionów i w tej sprawie pisemnie zwrócił się do najwyższych władz UEFA i organizatorów Mistrzostw Europy. Niestety, nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

64-letni Bogdan Bilinczuk pochodzi z Pokucia. Od 30 lat poważnie zajmuje się rzeźbą i jest członkiem Związku Plastyków Ukrainy. Uczestniczył w ponad 50 wystawach na Ukrainie i za granicą. Jest też autorem dwóch publikacji literackich.

 

Dwa dni przed otwarciem Euro 2012 Bogan Bilinczuk prezentował na placu przed Pałacem Potockich we Lwowie swoją makietę stadionu z groteskowymi figurkami znanych piłkarzy europejskich, innych sportowców i znanych działaczy sportowych. To dzieło sztuki można obejrzeć każdego dnia w czasie trwania mistrzostw.

 

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 10 (158) 29 maja – 14 czerwca 2012

 

Obejrzyj galerię:

Mini-stadion Euro Bogdana Bilinczuka

 

Obejrzyj wideo:

Lekarz, który zajmuje się rzeźbą, poświęcił najnowsze dzieło piłce nożnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X