Mieszkańcy Lwowa po wprowadzeniu kwarantanny

Od kilku dni Lwów został zamknięty na dwutygodniową kwarantannę z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zamknięto placówki oświatowe i ośrodki kultury. Zakazano imprez masowych powyżej dziesięciu osób. Nieczynne są również wszystkie centra handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i stacji benzynowych. Swoimi spostrzeżeniami na temat życia we Lwowie w czasie kwarantanny podzielili się miejscowi Polacy.

{youtube}NIc-7PFV2HE{/youtube}

Jak wygląda życie we Lwowie po wprowadzeniu kwarantanny opowiedzieli Katarzyna Łoza, twórczyni bloga „Lwów.info – przewodnik po Lwowie” i Edward Sosulski, kierownik zespołu „Weseli Lwowiacy”.

 – Na razie jest spokojnie, bo mamy mniej osób na ulicach. Nie panikujemy. Co będzie dalej się działo – nie wiadomo, ale jest bez nerwów – zaznaczył Edward Sosulski.

– Jest dosyć dużo ludzi na ulicach, w sklepach. Także nie widać, aby to miasto jakoś zamarło w związku z kwarantanną, która została ogłoszona nawet nie z dnia na dzień, a z godziny na godzinę. Zaostrzane są środki ostrożności. Może nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę z tego na ile poważna jest sytuacja i nie do końca wierzą władzom czy lekarzom, którzy ostrzegają, aby trzymać się w izolacji od innych osób – podkreśliła Katarzyna Łoza.

We Lwowie nadal brakuje testów umożliwiających szybkie diagnozowanie zakażeń koronawirusem, dlatego nie wiadomo, ile tak naprawdę osób jest zakażonych koronawirusem. – Nie mamy realnej wiedzy o tym, ile osób jest zarażonych w tej chwili, ani we Lwowie, ani na Ukrainie. Myślę, że powinniśmy brać to pod uwagę, że wokół nas są ludzie, którzy być może przechodzą chorobę bezobjawowo i dlatego trzymać się na dystans” – powiedziała twórczyni bloga „Lwów.info – przewodnik po Lwowie”.

Mieszkańcy Lwowa uważają, że najważniejsze, aby przestrzegać zasad kwarantanny i nie ulegać panice.

– Powinniśmy stosować się do tej kwarantanny, do wszystkich zaleceń, które są nam przekazywane od osób, którzy się na tym znają. A wolny czas przeznaczyć na rozmowy z rodziną, wspólne gotowanie, czytanie książek, oglądanie zaległych filmów czy seriali – zaznaczyła Katarzyna Łoza.

– Nie trzeba panikować, bo jak stwierdzają psycholodzy, że panika i strach osłabia immunitet. Zalecam często myć ręce, oddychać świeżym powietrzem, cieszyć się pięknym słoneczkiem we Lwowie i być spokojnym – podsumował Edward Sosulski.

Ministerstwo zdrowia apeluje do Ukraińców o pozostawanie w domach. Dotychczas na Ukrainie wykryto 7 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

Eugeniusz Sało

Czytaj także: We Lwowie zamknięte centra handlowe i restauracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X