Miesiąc Spotkań Autorskich we Lwowie Justyna Bargielska (Fot. Aleksander Kuśnierz)

Miesiąc Spotkań Autorskich we Lwowie

Miesiąc Spotkań Autorskich jest największym międzynarodowym festiwalem literackim w Centralnej Europie.

W 2000 roku po raz pierwszy odbył się w Brnie, skąd szerzy się dalej. W tym roku Ukraina jest gościem honorowym. Spotkania odbywają się we Lwowie codziennie o 19:00 i o 20:30 w „Dzydze” przy ul. Wirmeńskiej 35.

Od 1 lipca po 4 sierpnia w Brnie, Koszycach, Ostrawie, Wrocławiu i we Lwowie codziennie odbywają się spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami. Program festiwalu składa się z dwóch linii programowych – prezentacji literatury czeskiej, słowackiej, polskiej i prezentacji literatury gościa honorowego – w tym roku Ukrainy. W poprzednich latach gośćmi honorowymi były Francja, Kanada, Białoruś, Słowenia, Niemcy i in..

Ukrainę przedstawia 31 pisarzy m.in. Natalka Śniadanko, Andrij Bondar, Jurij Andruchowycz, Ołeksandr Irwaneć, Serhij Żadan, Taras Prochaśko, Jurij Wynnyczuk, Sofija Andruchowycz i Oksana Zabużko. Łącznie we Lwowie odbędą się 62 spotkania autorskie, codziennie można porozmawiać z polskimi, słowackimi i czeskimi pisarzami. Między innymi Polskę przedstawiają Ryszard Krynicki, Paweł Smoleński, Justyna Bargielska, Filip Springer, Witold Szabłowski, Jacek Dehnel, Mikołaj Łoziński, Ziemowit Szczerek i Tadeusz Dąbrowski.

Spotkania autorskie we Lwowie 4 lipca rozpoczął poeta, tłumacz oraz wydawca Ryszard Krynicki, chwilę później Ukrainę przedstawiła pisarka, poetka i eseistka Oksana Zabużko. W ubiegły weekend Justyna Bargielska czytała własne wiersze przepełnione czarnym, makabrycznym poczuciem humoru. Filip Springer przeczytał fragment książki „13 pięter”, o problemach mieszkaniowych ogromnej grupy Polaków, którzy wynajmują mieszkania lub zaciągają na nie kredyty.

W „Dzydze” można jeszcze spotkać się z polskimi pisarzami: 21 lipca – Jackiem Dehnelem, 25 lipca – Mikołajem Łozińskim, 27 lipca – Ziemowitem Szczerkiem i 1 sierpnia – Tadeuszem Dąbrowskim.

W ramach festiwalu poetyckiego oprócz spotkań zaplanowane są pokazy filmów, wystawy i koncerty. 16 lipca o 20:30 w Teatrze im. Łesia Kurbasa wystąpi Kafka Band z Czech. Atmosferę dopełnią czarno-białe ilustracje z magazynu komiksów „Zámek”.

Organizatorami festiwalu spotkań autorskich są Větrné mlýny (pomysłodawca spotkań) oraz Knižnica pre mládež mesta Košice (Młodzieżowa biblioteka miasta Kosice), Lwowskie Forum Wydawców, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Aleksander Kuśnierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X