Międzynarodowa konferencja współpracy transgranicznej „Polska–Białoruś–Ukraina” w Iwano-Frankiwsku

W auli Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w dniach 15–16 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Dziedzictwo transgraniczne – fundamentem polsko–białorusko–ukraińskiej współpracy”.

W forum naukowym wzięło udział około 130 osób – wykładowcy, studenci, doktoranci, naukowcy, eksperci, osoby publiczne z Ukrainy, Polski i Białorusi. Konferencja odbyła się pod patronatem premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Wszystkich obecnych przywitał rektor Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka Ihor Cependa, który podkreślił, że to wydarzenie zgromadziło wiele instytucji i organizacji, które dzięki funduszom unijnym mogą rozwijać projekty infrastrukturalne, kulturalne i edukacyjne.

– Z punktu realizacji projektów i głębokości analizy te wystąpienia i badania są bardzo potrzebne. Bardzo się cieszę, że udział biorą nie tylko instytucje akademickie, a również samorządy, organizacje pozarządowe, które ciasno współpracują w realizacji projektów związanych ze wspólną spuścizna – powiedział rektor Uniwersytetu Przykarpackiego.

Rektor Cependa również zaznaczył, że Uniwersytet Przykarpacki aktywnie uczestniczy w programach grantowych na rzecz współpracy transgranicznej, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa na grzbiecie Czarnohorskim, w ramach rekonstrukcji Obserwatorium Astronomicznego na górze Pop Iwan oraz wielu innych licznych projektach związanych z dziedzictwem narodowym.

– Program współpracy transgranicznej „Polska–Białoruś–Ukraina” w tym roku świętuję piętnastolecie powstania i funkcjonowania. Przeprowadziliśmy różne konkursowe pakiety o różnych celach tematycznych. Obecnie wdrażany program obejmuje cztery cele tematyczne: dziedzictwo, dostępność, bezpieczeństwo i granice. W tym roku organizujemy to wydarzenie w murach Uniwersytetu Przykarpackiego i chcemy usłyszeć opinię naukowców. Na podstawie ich badań będziemy mogli wybrać następujące bloki tematyczne, które są ważne w dalszym finansowaniu naszego programu –powiedział podczas otwarcia Leszek Buller, dyrektor Centrum Projektów Europejskich w Warszawie.

– W tym roku postanowiliśmy przyjechać do Iwano-Frankiwska z tej okazji, że Uniwersytet Przykarpacki oraz miasto są bardzo aktywni w naszym programie, składają dużo wniosków. W poprzednim programie również wiele projektów zostało zrealizowanych w Iwano-Frankiwsku i obwodzie – zaznaczył Wasyl Chimiak, starszy ekspert oddziału przedstawicielstwa programu „Polska–Białoruś–Ukraina 2014-2020” we Lwowie.

W ramach obrad uczestnicy dyskutowali na wspólne tematy w kwestii transgranicznych, które mogą stanowić podstawę przyszłych projektów europejskich. Wszyscy wspólnie podkreślali potrzebę zjednoczenia ważnych europejskich pomysłów i ich wspólnej realizacji. W końcu wspólne wysiłki mogą poprawić rozwój ich państw i dobrobyt obywateli.

– Program „Polska–Białoruś–Ukraina” jest mostem dla rozmów, dla wymiany pomysłów i projektów. Biorę udział w wydarzeniach tego programu transgranicznego już ponad pięć lat. A w czasie tej konferencji mamy wiele pozytywnych dyskusji – zaznaczyła Halina Gucewa, Narodowa Akademia Nauk Białorusi.

Uczestnicy konferencji również zwiedzili Halicz oraz Młodzieżowe Centrum Pokoju i Pojednania przy sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Bołszowcach.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/konferencja_pl_by_ua_frankiwska_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X