Międzynarodowa konferencja „Europa Karpat” w Przemyślu

Międzynarodowa konferencja „Europa Karpat” w Przemyślu

27 lutego na zaproszenie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu spotkali się przedstawiciele parlamentów narodowych i administracji rządowej z Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii.

Przybyło też liczne grono reprezentantów samorządów, świata nauki i organizacji pozarządowych. Byli obecni ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin i konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia i konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk. Celem kolejnego spotkania z cyklu „Europa Karpat” było zacieśnianie współpracy państw regionu karpackiego. Omówiono m.in. tematy związane z bezpieczeństwem w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym temat koordynacji działań państw Grupy Wyszehradzkiej w zakresie kontroli granic i migracji z powodu przemieszczania się uchodźców.

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński (fot. Eugeniusz Sało)

Zapoczątkowane w 2010 roku spotkania, które są miejscem wymiany poglądów i pomysłów dotyczących wspólnych działań na rzecz rozwoju nie tylko krajów regionu Karpat, ale też Europy Środkowo-Wschodniej, już obradowały w Krynicy Górskiej, Przemyślu i Krasiczynie. Kolejna konferencja jest przewidziana w Jaremczu na Ukrainie.

W tegorocznych obradach w Przemyślu uczestniczył również sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Jan Dziedziczak, który w wywiadzie dla Kuriera Galicyjskiego powiedział:

– MSZ wspiera wszelkie działania związane z integracją rejonu Karpackiego. Dla nas to jest istotne, żeby państwa grupy Karpackiej działały razem, współpracowały, mówiły jednym głosem. Razem również lobbowały na arenie Europejskiej pomysły korzystne dla regionu. Nas łączy bardzo wiele. Łączy nas podobne spojrzenie na to, jak Europa wyglądać powinna. To kraje grupy Karpackiej są najbliżej myśli, którą mieli założyciele struktur Zjednoczonej Europy po II wojnie światowej Robert Schuman, Alcide de Gasperi, Konrad Adenauer, czyli Europy niepodległych suwerennych państw, narodów, które chcą działać razem w oparciu o fundamenty tradycji chrześcijańskiej, dla których wolność, rodzina – w rozumieniu związku kobiety i mężczyzny – jest ważna. Nam zależy na tym, żeby działać również razem w wymiarze polityki obronnej. Wiemy bardzo dobrze, bo nasze kraje się o tym niegdyś z bólem się przekonały, kto jest zagrożeniem dziś dla Europy, i działamy razem, żeby całą wspólnotę Unii Europejskiej, Rady Europy, jak również cały Sojusz Północnoatlantycki przekonać właśnie do skoordynowanych działań na rzecz zapewnienia temu rejonowi, a zatem również całej Europie, bezpieczeństwa. W tym roku w lipcu odbędzie się Szczyt NATO w Warszawie i bardzo nam zależy żeby na tym Szczycie zapadła wymierna decyzja o obecności wojsk sojuszniczych w naszych krajach, na wschodniej flance NATO. Całkowicie rozumiemy wezwania, które są na południu Europy – zalew przybyszów z Afryki, Bliskiego Wschodu – ale pamiętajmy, że niedaleko stąd, od miejsca naszej rozmowy – od Przemyśla, kilkaset kilometrów na wschód toczą się walki. Niepodległe państwo Ukraina zostało w sposób niedopuszczalny napadnięte i również jesteśmy świadomi tego, że konieczne jest, aby zapewnić całej Europie bezpieczeństwo, wzmocnienie wschodniej granicy NATO i Unii Europejskiej.

Więcej o przemyskiej konferencji „Europa Karpat” w następnym numerze Kuriera Galicyjskiego.

Konstanty Czawaga

{youtube}-zOiAHXepGM{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X