Majówka w Brzuchowicach 2019

W sobotę 1 czerwca Polacy ze Lwowa i okolic na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach świętowali majówkę. Imprezę połączono z programem artystycznym. Z okazji Dnia Dziecka nie zabrakło również zabaw dla najmłodszych.

– Jest to miejsce, gdzie spotykają się wszystkie grupy wiekowe Polaków z różnych miejscowości. Możemy wysłuchać występów naszych zespołów, obejrzeć pokazy tańca, jeść polskie przysmaki i cieszyć się wzajemną obecnością – powiedział Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

Lwowską majówkę rozpoczął koncert, podczas którego polski folklor regionalny prezentowały zespoły z Mościsk, Łanowic, Lwowa i innych miejscowości. Artyści wykonali tradycyjne polskie pieśni, śpiewali piosenki lwowskie, tańczyli tango, kankan, taniec cygański.

{youtube}DnjKQcwhRhU{/youtube}

Na placu obok sceny rozłożyły się stoiska polskich organizacji, gdzie każdy mógł spróbować regionalne potrawy i dowiedzieć się więcej o historii i działalności reprezentowanych towarzystw.

– Jest to promocja naszego miasta. Kiedy ktoś mówi o Krystynopolu zawsze słyszymy: „to jest koło Lwowa”, „to koło Żółkwi”. Dla mnie Krystynopol jest miastem bardzo pięknym i chciałabym, żeby o nim wiedziano jak najwięcej – powiedziała Natalia Żuk, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, odział w Czerwonogradzie (d. Krystynopolu).

– Reprezentuję Towarzystwo z Żółkwi. Mamy stoisko, na którym jest dużo dobrego do jedzenia. Nasza prezes wszystko sama ugotowała. Zapraszamy do spróbowania – powiedziała Eugenia Teraniuk z Żółkwi.

Halina Węcak, prezes Rodziny Rodzin, zaznaczyła, że lwowska majówka jest wydarzeniem, które pokazuje, że Polacy ze Lwowa i okolic mogą być jedną rodziną.

– Tu mogą się spotkać ci, którzy rzadko widują się we Lwowie. Widzę, że już przyjechał Czerwonograd, Jaworów, Trzcieniec. To są ci, którzy tu zawsze przyjeżdżają, czujemy się z nimi swojsko i spotykamy się jak bliska rodzina – zaznaczyła Halina Węcak.

Razem z żoną gościł na majówce Jan Tysson, aktor i kronikarz Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. Wspominał, że przyjeżdżał do Brzuchowic z rodzicami jako dziecko. Powiedział, że dużo się zmieniło od tego czasu, ale „kochane Brzuchowice” nadal zostają najlepszym miejscem spotkań z dawnymi przyjaciółmi.

– Jedziemy tu z radością, by odetchnąć dobrym powietrzem, odpocząć, zobaczyć kolegów i koleżanki. Cieszymy się, że możemy się spotkać jeszcze raz – dodał aktor.

Dzieci ze szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie przyjechały, by pomóc przy organizacji tegorocznej majówki.

– Zebraliśmy trochę dzieciaków i przyjechaliśmy raniutko. Poustawialiśmy stoły, sprzątaliśmy, pomagaliśmy organizatorom, a teraz czekamy na kiełbaski, które już się pieką na grillu. Dzieciom bardzo się tu podoba. Grają w piłkę, siatkówkę, frisbee, badminton. Uczestniczą we wszystkich zabawach – powiedziała Katarzyna Latyszewska, nauczycielka „dziesiątki”.

Program rekreacyjny dla najmłodszych przygotował z okazji dnia dziecka Lwowski Klub Sportowy „Pogoń Lwów”. Młodzi piłkarze wspólnie z rówieśnikami grali w piłkę nożną, opowiadali o klubie i zachęcali do aktywnego wypoczynku.

– Bardzo chcieliśmy, żeby było wiele akcentów dla dzieci, żeby dzieci odczuły, że jest Dzień Dziecka, więc w tym roku z majówki zrobiła się „czerwcówka” – powiedziała Halina Wencak, prezes Lwowskiej Rodziny Rodzin.

Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz zaznaczył, że ta impreza jest szczególna dla Polaków, mieszkających we Lwowie i okolicach, ponieważ zachęca do działania i pielęgnowania zwyczajów i tradycji.

– Odczuwa się, że bardzo wielu Polaków stąd wyjechało, ale duch polski pozostał. Mam nadzieję, że Ukraina przezwycięży kryzys ekonomiczny, że Polacy pozostaną we Lwowie, że będzie Dom Polski i będziemy wspólnie budować kulturę, którą odziedziczyliśmy – dodał prezes TKPZL.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej i Stowarzyszenie Ruchu „Lwowska Rodzina Rodzin”, pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/majowka_w_brzuchowicach{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X