Delegacja dobroczyńców z Wrocławia we Lwowie

Pod koniec maja do Lwowa zagościła delegacja dobroczyńców z Wrocławia na czele z Jackiem Sutrykiem, prezydentem tego miasta. W składzie wrocławskiej delegacji byli szef departamentu edukacji Jarosław Delewski, miejski radny Jarosław Krauze, przedstawiciele Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi oraz grupa młodzieży szkolnej ze swoimi nauczycielami.

Po zwiedzeniu Bazyliki Katedralnej wrocławianie przybyli do Lwowskiej Kurii Metropolitalnej obrządku łacińskiego, gdzie spotkali się z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim. W spotkaniu w świetlicy Fundacji „Dajmy Nadzieję” uczestniczył też konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

– Bardzo się cieszę, że w święto Wniebowstąpienia, które na Ukrainie obchodzimy w czwartek, odwiedziła nas delegacja z Wrocławia, partnerskiego miasta Lwowa – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego lwowski metropolita. – Przyjechał prezydent miasta Wrocławia, przedstawiciele Fundacji, szkół, uniwersytetu, a także uczniowie, młodzież, która wspomaga tutaj swoich rodaków – Polaków we Lwowie, na Ukrainie – poprzez organizowanie różnych dzieł charytatywnych. Są one związane najczęściej ze świętami Bożego Narodzenia, ze świętami wielkanocnymi, a także z wakacjami z Bogiem. Wiele dzieci z naszych parafii z Ukrainy wyjeżdża do Polski. Wyjeżdża m.in. na Dolny Śląsk i do Wrocławia. Jestem bardzo wdzięczny za ten gest solidarności, jest to bardzo ważna pomoc, szczególnie dla naszych tutaj wiernych, którzy dzięki wam nie są zapomniani, lecz czują się kochani w tej trudnej sytuacji, którą dziś przeżywa Ukraina. Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc dla naszych fundacji i organizacji, dla fundacji „Dajmy Nadzieję”, dla Domu Seniora w Brzuchowicach, dla seminarium i innych ośrodków, wspierających naszych wiernych, którzy potrzebują dobrego słowa, serca, a także gestu życzliwości i dobroci – zaznaczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

{youtube}ekRyzVZ_9TY{/youtube}

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk po spotkaniu w Kurii Metropolitalnej powiedział:

– To dość wyjątkowa wizyta moja, kolejna we Lwowie, ale też młodzieży, z którą tutaj przyjechaliśmy, a przyjechaliśmy z młodzieżą z dwóch wrocławskich szkół, z liceum nr 8 i ze szkoły podstawowej nr 17, z młodzieżą, która uczestniczy w naszej wieloletniej już akcji, w ramach której zbieramy paczki dla polskiej społeczności mieszkającej we Lwowie. Chcieliśmy pokazać Lwów wrocławskiej młodzieży, która ma często korzenie lwowskie. Chcieliśmy pokazać, jak wygląda Lwów, pokazać tych ludzi, którym pomagamy przy okazji świąt Wielkiej Nocy czy przy okazji świąt Bożego Narodzenia. My, przedstawiciele średniego i starszego pokolenia, chętnie o Lwowie rozmawiamy, chętnie tutaj przyjeżdżamy, ale trzeba także coś zrobić, aby przekazać dalej tę wiedzę i tę sympatię do Lwowa. Przekazywać młodemu pokoleniu klimat lwowski i to się właśnie dzisiaj wydarza. Ten ich pobyt, mam nadzieję, wzbudzi w nich ciekawość, i będą także swoim rówieśnikom, koleżankom, kolegom opowiadać o tym, co tu zobaczyli i kogo tutaj spotkali. Wizyta zapowiada się niezwykle ciekawie, bo poza spotkaniem u ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego będziemy odwiedzać we Lwowie wszystkie ważne dla Polaków miejsca. Przy tej okazji muszę wspomnieć, że złożyłem deklarację ks. arcybiskupowi Mokrzyckiemu, gdy siedzieliśmy przy stole, który kiedyś podarował Kurii Lwowskiej prezydent Gdańska, nasz kolega Paweł Adamowicz. Kiedy siedzieliśmy przy tym stole, który podarował, by zdobił wnętrza pałacu arcybiskupiego, ks. arcybiskup powiedział, że brakuje tu jeszcze fortepianu. Złożyłem więc deklarację, że bardzo chętnie taki dar od wrocławianek i wrocławian przywieziemy, żeby zdobił i służył tutejszej społeczności i całej archidiecezji lwowskiej, żeby to była pamiątka od nas, mieszkających we Wrocławiu, a pamiętających o Lwowie i cieszących się z dobrych relacji wrocławsko-lwowskich.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i członkowie delegacji spotkali się też z merem miasta Lwowa Andrijem Sadowym oraz z rektorem Politechniki Lwowskiej prof. Jurijem Bobałem, uczestniczyli też w Forum Lviv Media.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/delegacja_dobroczyncow_z_wroclawia_we_lwowie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X