Lwowska wystawa w Łańcucie

W rocznicę cudu nad Wisłą w Łańcucie otwarto wystawę Kuriera Galicyjskiego „Za wolność waszą i naszą”. Wystawa opisuje losy paktu Piłsudski – Petlura.

Pokazywana już była m.in. we Lwowie, Kijowie, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim oraz w wielu innych miejscach. Tym razem wystawa uświetniła konferencję zorganizowaną przez Fundację Jagiellońską oraz Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

Wystawa stała się tłem konferencji „Wiktoria 1920”, podczas której wystąpił m.in. prof. Aleksander Surdej, stały przedstawiciel RP przy Międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu.

Dr Piotr Szopa z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił wykład nt. Bitwy Warszawskiej i zaprezentował książkę poświęconą temu wydarzeniu.

Zebranym pokazano też po raz pierwszy film pt. „Człowiek, który zatrzymał Rosję”.

Wystawa „Za wolność naszą i waszą” kilka dni później była oglądana również przez uczestników otwarcia wyremontowanego cmentarza Petlurowców w Łańcucie.

Zgodnie z wolą zmarłego Mirosława Rowickiego, redaktora naczelnego Kuriera Galicyjskiego, wystawa niebawem wróci do Lwowa, skąd zapewne powędruje do kolejnych sal wystawowych Ukrainy.

Andrzej Klimczak
Tekst ukazał się w nr 16 (356), 1 – 14 września 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X