Lwowska wiosna sportowa

Lwowska wiosna sportowa

Wiadomości sportowe zawsze były tematem, który przyciągał czytelnika, a szczególnie kibica.

Tabele, wyniki, nazwiska znanych sportowców czytało się chętnie. Tym bardziej, gdy byli to sportowcy lwowscy.

W tym artykule starałem się zebrać wiadomości sportowe z dziedzin trochę mniej popularnych jak piłka nożna i takie, które tematycznie sportu dotyczą. W jakimś stopniu dają obraz życia sportowego w naszym mieście. Materiały pochodzą z prasy lwowskiej z marca z lat 30. Do czytania na wiosnę.

Karpackie Towarzystwo Narciarzy urządza w niedzielę 1 marca wycieczkę do Sławska. Zbiórka dla reflektujących na zniżkę 33% w sobotę do 15.45 w westybulu dworca. Warunki śniegowe w Sławsku poprawiły się w ostatnich dniach w skutek obfitych opadów śnieżnych. W dzień panuje na ogół słoneczna pogoda, zaś nocami kilkustopniowe mrozy, dzięki czemu śnieg przybrał wiosenną ziarnistą strukturę, doskonałą pod narty.

Kursa jazdy na nartach dla wprawnych pod kierunkiem trenera PZN p. W. Stollpego rozpocznie się w sobotę 7 bm. w Sławsku. Zjedzie nań większa liczba narciarzy warszawskich. Zgłoszenia lwowskich uczestników przyjmuje Karpackie Towarzystwo Narciarzy ul. Podlewskiego 7, we czwartek od godz. 19-20. Kurs otwarty jest dla członków wszystkich towarzystw należących do P Z N. Od wtorku w górach padać ma obfity śnieg.

„Kurier Sportowy”. W najbliższym tygodniu ma się ukazać w Krakowie pierwszy numer ilustrowanego tygodnika sportowego „Kurier Sportowy”. Tygodnik ten obejmie 12 stron, z czego 6 stron zaplanowano na zdjęcia fotograficzne, a 6 stron na tekst. Daje to wszechstronny obraz życia sportowego. Redakcja tygodnika zapowiada w odcinku druk przekładu pierwszej powieści sportowej pt. „Goal”, pióra Sidney Harlera.

Lekkoatletyczny bieg na przełaj. W dniu wczorajszym zorganizowała sekcja lekkoatletyczna Hasmonei pierwszy w tym sezonie międzyklubowy bieg na przełaj na trasie około 3000 m. Startowało 25 zawodników. Wyniki: 1) Sawaryn (Pogoń) w czasie 9‘05 min., 2) Gancarz (Jog.) 10‘04, 3) Brenner (RKS) 10 22, 4) Wojtowicz (Pog.) 10‘30; 5) Łanginger (Hasmonea) 10‘52. Organizacja sprawna. Komisję sędziowską tworzyli: prof. Dręgiewiez, Beigel J. i Chiger.

Lekkoatletyczne zawody Sokoła Macierzy. Lekkoatletyczne zawody wewnętrzne Sokoła Macierzy, które odbyły się w dniu wczorajszym w krytej hali, przyniosły następujące wyniki: kula jednorącz 1) Kluk 10‘33; 2) Kupczyn 10‘41. Kula oburącz 1) Kluk 19‘93, 2) Kupczyn 18’99 Junjorzy. Kula jednorącz: 1) Czajkowski 9’72, 2) .Sławek 9‘45. Kula oburącz 1) Czajkowski 9‘72, 2) Sławek 9‘45.

Mamy tu trochę egzotyki: rzut kulą oburącz. Ciekawe jak to wyglądało?

Zawody pingpongowe. Eliminacyjne zawody ping-pongowe o podział klubów na klasy A B i C, rozpoczęły się w dniu wczorajszym i dały następujące wyniki: Hasmonea — Gladjator 5:2, Czarni-AZS. 7:0. Dziś dalszy ciąg rozgrywek w lokalach LKS. Pogoń ul. Rutowskiego 25, ZKS Hasmonea ul. Friedriechów 5 i SKS Biali ul. Janowska 5.

Zawody hokejowe we Lwowie i w kraju zostały z powodu odwilży odwołane. Łyżwiarskie mistrzostwo Polski. Łyżwiarskie mistrzostwo Polski w jeździe figurowej panów rozegrane wczoraj w Warszawie zdobył inż. Kikiewicz (LTŁ Lwów) przed Iwaszkiewiczem (WTŁ Warszawa). W sobotę rozegrano mistrzostwa Warszawy w jeździe figurowej pań i panów. Panie: 1) Chachlewska (WTŁ), 2) Cukierkówna (WTŁ), panowie: 1) Iwaszkiewicz (WTŁ), 2) Nośkiewicz. Jeszcze w tym roku uratowaliśmy stare tytuły — wątpliwe, czy uda się nam to w roku przyszłym

Pokazy łyżwiarskie we Lwowie. Międzynarodowe pokazy łyżwiarskie we Lwowie, które odbyły się na torze Lwowskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego przy ulicy Pełczyńskiej zgromadziły wielu znakomitych zawodników.

A teraz kolejna ciekawostka: wyścigi zazwyczaj polegają na najszybszym dojeździe do mety. A tu…

Wolniej… wolniej… coraz wolniej… W najbliższą niedzielę wyprowadzą lwowscy motorzyści z garażów swe huczące dwukołowe demony, by pod egidą Małopolskiego Klubu Motocyklowego we Lwowie urządzić coś dotąd u nas niewidzianego. Zadaniem zawodników będzie jechać jak najpowolniej. To byłaby — jak niektórzy sądzą — sprawa prosta. Ale tak nie jest. Od czegóż regulamin, nakładający na zawodników szereg ciężkich i b. trudnych warunków!

W tej chwili regulamin jeszcze nie ustalony, jednak jak organizatorzy informują, zasada zawodów będzie mniej więcej taka: Na znak startera ruszą zawodnicy z miejsca, by za chwile, po zmianie biegów aż do najwyższego — minąć linię startu. Od tej chwili liczy (sic) czas zawodnikom. Za każdym zawodnikiem podąży kontroler, tzn. komisarz drogowy, by dokładnie notować ilość „zdobytych” punktów karnych. A tych nikomu sędziowie szczędzić nie będą. Za opuszczenie nóg w czasie jazdy na ziemie, za podpieranie się nogami dłużej niż 2 sekundy, za ponowne zapalenie maszyny mnożyć się będą punkty karne w nieskończoność. Małopolski Klub Motocyklowy i ci, których na żadnych zawodach nie brak, zapraszają do tych sympatycznych zawodów wszystkich zrzeszonych w MKM członków do licznego udziału.

Zawody odbędą się w niedzielę dnia 9 marca b. r. na ul. Pełczyńskiej, która będzie dnia tego podczas zawodów zamknięta dla ruchu kołowego (prócz kursującego tamtędy tramwaju). Zgłoszenia zawodników przyjmuje MKM we Lwowie ul. Bourlarda 5. Poradnia zawodowa Nr. telef. 69-96. Tam też przyjmuje się wpisy nowych członków. Szczegóły regulaminu będą wkrótce ogłoszone.

Bokserskie mistrzostwa Strzelca we Lwowie. Komenda VI. Okręgu Związku Strzeleckiego we Lwowie organizuje w dniach 8 i 9 marca br. ogólne zawody bokserskie Związku Strzeleckiego o mistrzostwo Związku Strzeleckiego na rok 1930. W zawodach reprezentowane będą jedne z najsilniejszych Okręgów jak Górny Śląsk, Łódź, Warszawa, Toruń i inne.

Wiek Nowy reklamuje swoją – tradycyjną już – imprezę sportową:

VIII. Bieg na przełaj „Wieku Nowego” (wiosenny) odbędzie się w tym roku dnia 6 kwietnia, jako inauguracja sezonu lekkoatletycznego. Bieg ten organizuje Lwowski Okręgowy Związek Lekkoatletyczny na dotychczas obowiązujących zasadach. Redakcja naszego pisma łoży jedynie materialnie na zakupno żetonów dla zwycięzców 13 grup.

Puchar „Wieku Nowego” jest w ręku „Czarnych”, którzy ubiegłej jesieni zdobyli drużynowo pierwsze miejsce.

Do zdobycia pucharu na stałe wymagane jest dziesięć zwycięstw w ogóle, lub pięć zwycięstw pod rząd. „Pogoń”, chcąc zdobyć puchar na stałe, musi obecnie zwyciężyć 5 razy pod rząd, lub jeszcze 5 razy w ogóle. Sytuacja „Czarnych” jest trudniejsza do zdobycia pucharu na stałe, potrzebne im są najbliższe 4 zwycięstwa pod rząd lub 8 jeszcze zwycięstw w ogóle. Jak z tego widzimy — walka o definitywne zdobycie pucharu nie ukończy się przed upływem dwóch lat, tj. w jesieni 1931 roku, mianowicie gdyby „Czarni” zwyciężyli cztery razy jeszcze pod rząd. Jest to prawda możliwe, lecz mało prawdopodobne — tak, że byt pucharu „Wieku Nowego” jest zapewniony.

Wszystkie kluby lwowskie zaczęły już pilny trening lekkoatletyczny, by w biegu „Wieku Nowego” podołać dość trudnym wymaganiom trasy.

Wielkie zawody strzeleckie we Lwowie. Wczoraj odbyły się zawody strzeleckie staraniem LKS Lechia. W zawodach wzięły udział następujące organizacje: PW, szkoły akademickie, zawodowe, organizacje przysposobienia kobiet do obrony kraju, oraz związki sportowe i społeczne. Do zawodów stanęło 28 zespołów męskich i pięć żeńskich, ogółem 280 zawodników i 100 zawodniczek. Organizacja zawodów spoczywała w sprężystych rękach komendanta PW, mjr Baszniaka. W skład komisji sędziowskiej wchodzili: por. Zimmer, por. Mampel, por. Cimura, por. Sroczyński, dr. Szajnokowa, por. Giglówna. Strzelano z broni małokalibrowej, panie na odległość 25 m., panowie na 50 m.

Z lwowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Lwowski Okręgowy Związek Piłki nożnej przystąpił do pracy, która piętrzy się przed nim, jak co roku. Najważniejsze zadanie, a to losowanie mistrzostw klasy A., B. i C., nie jest jeszcze ukończone, gdyż wynik losowania terminów rozgrywek A-klasowych budzi dość wielkie zastrzeżenia zainteresowanych klubów.

Ponadto trudność niemałą sprawia Rewera, która co prawda utrzymała się kompromisowo w klasie A, na podstawie uchwały Walnego Zebrania. Zarząd Związku, dopatrzywszy się jednak w tej dobroczynnej uchwale pogwałcenie statutu, nie przyjął tej uchwały do wiadomości i Rewera rozpocznie najprawdopodobniej tegoroczną kampanię mistrzowską w klasie B.

Podokręg stanisławowski nie spełnił też w roku ubiegłym włożonego nań zadania, także najprawdopodobniej zostanie rozwiązany. Lwów ma na razie zakontraktowane spotkanie z Krakowem o wazę prof. Żeleńskiego, które odbędzie się we Lwowie w dniu, w którym w Krakowie reprezentacja Polski potykać się będzie z Austrią o amatorski puchar Europy.

Jeżeli wiadomości sportowe w Kurierze Lwowskim czy w Wieku Nowym ukazywały się po prostu w rubryce „Sport” to Gazeta Lwowska miała specjalną rubrykę zatytułowaną „Sport i wychowanie fizyczne”. Świadczy to o tym, że sport „wyczynowy” i wychowanie fizyczne stawiano tam na jednym poziomie.

Mistrzostwa hokejowe Polski we Lwowie. Korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych zarząd Pol. Zw. Hokeja Lodowego postanowił na posiedzeniu we wtorek wieczorem rozegrać (dokończyć) turniej o mistrzostwo Polski. Dokończenie mistrzostw odbędzie Się w dniach 9, 10 i 11 bm. Poza tym w dniach 8 i 9 marca, również we Lwowie, odbędą się eliminacyjne mecze pomiędzy warszawską Legią i poznańskim AZSem, komisarzem PZHL na zawody mistrzowskie będzie prawdopodobnie dr. Zarzycki.

Obniżone ceny wstępu na pływalnię. Miejski komitet WF i PW ustalił następujące wydatnie obniżone ceny korzystania z krytej pływalni przy ul. Jabłonowskich. W godz. od 17 do 21 dla publiczności dwugodzinna kąpiel 1 zł., dla wojskowych, akademików i uczniów 80 gr., 10 razowy abonament dla publiczności 8 zł., 10 razowy abonament dla wojskowych, akademików i uczniów 6 zł., pół godziny indywidualnej nauki pływania 1 zł., jednorazowa nauka pływania w grupie 10 do 30 osób 3 zł., 10 razowa nauka pływania łącznie ze wstępem 15 zł., wstęp dla grup szkolnych i zrzeszeń PW. w grupach do 50 osób 18 zł.

Hungaria we Lwowie. Pogoń prowadzi obecnie pertraktacje w sprawie sprowadzenia do Lwowa na Święta Wielkanocne słynnej drużyny piłkarskiej Hungaria z Budapesztu. Gdyby pertraktacje nie dały rezultatu, wówczas przeciwnikiem Pogoni będzie wiedeński Wadker.

Sukces Lwowian. W niedzielę odbyły się w Skotarsku tradycyjne graniczne zawody narciarskie o Puchar miasta Mukaczewa. W biegu sztafetowym 3×10 km startowało 21 drużyn (63 zawodników) w tem 8 sztafet polskich. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Lechii osiągając czas 2,21, 2) Czarni, 3) KTN, 4) SNPTT Lwów, 5) Lechia II, 6) Klub Czechosłowackich Turystów. Poza konkursem najlepszy czas 2.18.55 uzyskała polska drużyna kombinowana.

W 1935 roku szykowano się na kolejne zmagania olimpijskie, które z wielkim rozmachem Niemcy organizowali w Garmisch Partenkichen (zimowe) i w Berlinie (letnie). Oto kilka informacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego na ten temat:

Polska ekspedycja olimpijska. Niemiecki Komitet olimpijski, organizujący najbliższą olimpiadę w Berlinie komunikuje, iż otrzymał od przewodniczącego Polskiego Komitetu Olimpijskiego płk. Głabisza list z zapewnieniem udziału w olimpiadzie berlińskiej około 75 polskich sportowców. Polska wysyła piłkarzy, drużyny gier sportowych, 8 lekkoatletów, 8 bokserów, 10 wioślarzy, 8 szermierzy i 10 jeźdźców. Polska weźmie również udział w olimpiadzie zimowej w Garmisch Partenkichen.

Piłka nożna na olimpiadzie. Odbyty niedawno w Oslo międzynarodowy kongres olimpijski zdecydował, jak już donosiliśmy, zgodzić się na uwzględnienie piłki nożnej w programie olimpijskim 1936 r. w Berlinie pod warunkiem, że piłkarze-olimpijczycy nie otrzymają zwrotu utraconych zarobków, ani też innych podobnych odszkodowań pieniężnych. Uchwała ta znalazła pełne uznanie w angielskich kołach piłkarskich, które dawno już sprzeciwiały się stanowisku Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, wysuwającej – jak wiadomo – te właśnie żądania, które decyzją Komitetu Olimpijskiego Międzynarodowego zostały uchylone. Anglia od dawna reprezentowała ten punkt widzenia, że wśród piłkarzy istnieją tylko dwie kategorie: zawodowców i amatorów i że trzeciej kategorii pseudo amatorów, pobierających odszkodowanie za utracone zarobki, wprowadzać nie należy.

Opracował Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 5 (225) za 17-30 marca 2015

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X