Lwowska Akademia Biznesu

Lwowska Akademia Biznesu

W ramach Lwowskiej Akademii Biznesu, w dniach 23–24 listopada w hotelu „Dnister” odbyły się szkolenia biznesowe dla przedsiębiorców polskiego pochodzenia prowadzących działalność biznesową na Ukrainie oraz przedstawicieli organizacji polskich.

– Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” działa w siedmiu strategicznych obszarach, w których przekazuje dotacje na Wschód. Jednym z tych obszarów jest aktywizacja Polaków na Wschodzie. To może być pomoc nie tylko tradycyjna, ale również związana z aktywizacją zawodową, kreowaniem podstaw przedsiębiorczych, zachęcaniem Polaków na Ukrainie do interesowania się prowadzeniem własnej działalności przedsiębiorczej czy gospodarczej, do interesowania się zakładaniem firm, do nawiązywania kontaktów branżowych, gospodarczych, biznesowych, zarówno z różnymi partnerami oraz instytucjami działającymi na Ukrainie, jak i z biznesem z Polski – powiedział Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

{youtube}2BfOs8Edlmk{/youtube}

W czasie warsztatów prowadzonych przez Sylwestra Gregorczyka i Bartosza Majewskiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ponad 20-osobowa grupa ze Lwowa, Stanisławowa, Żytomierza, Winnicy, Kijowa, Krzemieńca zdobywała wiedzę na temat tego jak rozwijać i kształtować skutecznie swój biznes.

– W ramach całego cyklu spotkań Lwowskiej Akademii Biznesu chcemy uzupełniać kompetencje, których przedsiębiorcom może brakować. Dzisiaj skupiamy się na strategicznym rozwoju, ale w ramach projektu były zajęcia poświęcone marketingowi, finansom, zarządzaniu ludźmi, tak żeby każdy z przedsiębiorców jeśli nawet ma praktyczną wiedzę, miał szansę usystematyzować to sobie i rozszerzyć swoje horyzonty o najnowsze trendy, które występują  w tych obszarach – zaznaczył Bartosz Majewski z SGH.

– Naszą intencją jest uczulić uczestników tego szkolenia na potrzebę tworzenia silnych integracji sieci biznesowych. Ponieważ zaufanie staje się kluczowym elementem biznesu – powiedział Sylwester Gregorczyk z SGH.

– W programie są wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także spotkania z przedsiębiorcami, którzy prowadzą działalność gospodarczą na Ukrainie już jakiś czas, mają swoje doświadczenia, pomysły, podpowiedzi, ostrzeżenia. Jestem przekonany, że najważniejszym celem jest to, żeby na koniec takiego cyklu uczestnik mógł szczerze opowiedzieć czego się nauczył, dowiedział się jak teraz trochę inaczej będzie mógł prowadzić własny biznes – zaznaczył Damian Ragan, zastępca prezesa PAT Kredobanku w Ukrainie.

Fot. Eugeniusz Sało

Uczestnicy szkoleń biznesowych podzielili się swoimi wrażeniami i oczekiwaniami.

– Nie jest to dla mnie coś nowego, bo w tym pracuje i to znam. Ale dla większości osób, jest to dobra okazja, by zacząć prowadzić swoją działalność – powiedziała Walentyna Jusupowa, dyrektor Agencji Pracy Tymczasowej Work Express Europa Ukraina w Żytomierzu.

– Przedstawicieli biznesu jest mniej, niż osób zarządzającymi stowarzyszeniami. Uważam, że jest to potrzebne dla mniejszych regionów, bo tam jest mniej możliwości, niż w Kijowie czy innych dużych miastach – powiedziała Switłana Gienina, dyrektor Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

– Wykładowcy, którzy przyjechali z Warszawy, mają swoją metodę, która nie jest podobna do metod miejscowych trenerów. Dla uczestników było to pewne odkrycie – zaznaczył Witaliusz Nadaszkiewicz, radca prawny ze Lwowa.

Organizatorem projektu jest Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Projekt jest finansowany ze środków Senatu RP.

– Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” stawia na edukację ekonomiczną i rozwój przedsiębiorczości w ramach której liderzy polskich społeczności na Ukrainie i szefowie różnych wpływowych polskich organizacji w tym kraju oraz przedsiębiorcy mogą wejść we współpracę ze sobą z korzyścią dla polskich spraw na Ukrainie. Zarówno w sferze edukacji, oświaty, promocji polskiej kultury, wspólnej troski o polskie dziedzictwo kulturowe, które tutaj, jeśli chodzi o ziemię Zachodniej i Środkowej Ukrainy, jest niemałe – podsumował Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X