Lwowianie uczcili pamięć Kuźmy „Skriabina”

Lwowianie uczcili pamięć Kuźmy „Skriabina”

Rok temu, 2 lutego w wypadku samochodowym zginął lider zespołu „Skriabin” Andrij „Kuźma” Kuźmenko. W tym dniu na centralnych placach wielu ukraińskich miast odbyła się akcja pamięci „Rok samotności”. Wieczór pamięci Skriabina odbył się również w Warszawie.

We Lwowie obok pomnika Szewczenki kilka tysięcy lwowian zebranych na placu, uczcili pamięć piosenkarza, przynosząc świece, znicze i kwiaty. Podczas otwartego spotkania przyjaciele, fani oraz sam zespół wykonali utwory Kuźmy Skriabina.

Wieczór pamięci Andrija Kuźmenka odbył się również w pomieszczeniu Ukraińskiego Światu w Warszawie. Około stuosobowa grupa śpiewała piosenki zespołu, recytowała wiersze i wspominała Kuźme. Przy wejściu usytuowano portret Skriabina obok którego zapalono świece i znicze.

Andrij „Skriabin” Kuźmenko (Fot. facebook.com/skryabinofficial)

Andrij Kuźmenko, lider zespołu „Skriabin”, bardziej znany pod pseudonimem Kuźma Skriabin urodził się 17 sierpnia 1968 w Samborze w obwodzie lwowskim. W 1981 roku zamieszkał w Nowojaworiwsku niedaleko polskiej granicy.

W młodych latach Andrij odkrył dla siebie polską telewizję i radio, które już w tym czasie mogły zaoferować przyszłemu muzykowi dużo więcej dla rozwoju jego talentu, niż media sowieckie. Później w piosence „Stare fotografie” napisze taki tekst „jak gdyby cudo polskie radio, nam odkrywało ten nieznany świat”(„І ніби чудо польське радіо, нам відкривало той незнаний світ”).

Kuźma Skriabin swobodnie mówił w języku polskim. Kochał piosenki zespołu „Lady Pank” o czym wspomina w swojej książce „Ja, Pasztet i armia”. Również często powtarzał, że Polacy kochają swój kraj i są dumni, że są Polakami.

Andrij Kuźmenko (47 l.) zginął w wypadku samochodowym w pobliżu wsi Łozowatka obwodu dniepropietrowskiego w poniedziałek 2 lutego 2015 roku. Został pochowany na cmentarzu w pod lwowskich Brzuchowicach.

Eugeniusz Sało

{youtube}ocEKIwAdas0{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X