Lwów pamięta pielgrzymkę św. Jana Pawła II na Ukrainę Fot. Konstanty Czawaga

Lwów pamięta pielgrzymkę św. Jana Pawła II na Ukrainę

Lwowscy katolicy obu obrządków wspólnie z władzami miasta przygotowali obchody 20 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II do Ukrainy, w której ramach papież odwiedził Lwów. 24 czerwca w ratuszu odbyła się akademia oraz okrągły stół z udziałem duchowieństwa i naukowców.

Fot. Konstanty Czawaga

– Dla mnie, wówczas osobistego sekretarza św. Jana Pawła II, ta pielgrzymka była powrotem do archidiecezji lwowskiej, do której zawsze przynależałem przez fakt urodzenia i przyjęcia święceń kapłańskich, bowiem moja rodzinna miejscowość od wieków należała do archidiecezji lwowskiej, a po wojnie do Administratury Apostolskiej w Lubaczowie, spadkobierczyni lwowskiego dziedzictwa – powiedział arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. – Wspominając tamte wydarzenia pragnę podkreślić, że nadal w wielu sprawach Jan Paweł II jest obecny w sercach mieszkańców Ukrainy, którzy są mu bardzo wdzięczni.

Były sekretarz papieski wspomniał też o osobistym pragnieniu, z jakim przybywał do Lwowa Jan Paweł II. – Chciał złożyć hołd arcybiskupowi Eugeniuszowi Baziakowi za udzielone mu święcenia biskupie. Wiele razy mówił o tym przygotowując się do pielgrzymki, podkreślając, że najlepszym miejscem byłby pałac arcybiskupów lwowskich obrządku łacińskiego. To symboliczne przekroczenie progów pałacu byłoby jakby wkroczeniem w historię, niełatwą historię jego życia. Udało się to pragnienie zrealizować, a my wierzymy i jesteśmy pewni, że okazało się ono wielkim darem dla naszego Kościoła – zaznaczył abp Mokrzycki.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz zauważyła, że był to czas, kiedy duchowe odrodzenie było bardzo potrzebne na tych ziemiach, które przez długi czas znajdowały się pod reżimem komunistycznym. – Wizyta papieża zmieniła Ukrainę, zmieniła nas wszystkich. Jan Paweł II był i jest dla mnie patronem i przewodnikiem, który pokazuje, w jakim kierunku powinna iść Polska i Ukraina – powiedziała polski dyplomata.

W tym dniu na placu przy dawnym kościele dominikańskim z udziałem abp. Mieczysława Mokrzyckiego została otwarta wystawa panelowa pt. „Witam ciebie, Ukraino”, przygotowana przez Lwowskie Muzeum Historii Religii. – Teraz, po kwarantannie, we Lwowie znów dużo turystów, zwłaszcza młodzieży. I chcemy zwrócić uwagę tych ludzi na postać św. Jana Pawła IІ, jego wpływ na zmiany w naszym kraju – wyjaśniła Rusłana Bubriak, organizator wystawy.

W drugiej połowie dnia na terenie Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu (UKU) z udziałem burmistrza miasta Lwowa Andrija Sadowego i duchowieństwa odbyło się uroczyste nadanie imienia św. Jana Pawła II dawnej ulicy Chutorówka.

Greckokatolicki arcybiskup metropolita Filadelfii Borys Gudziak, prezydent UKU, wspominał, że 20 lat temu tą ulicą jechał papamobile wiozący przyszłego świętego. – Być może największego człowieka XX wieku, który kochając Boga i ludzi redukował zło, wyzwalał i dawał nadzieję – mówił hierarcha. Podkreślił, że św. Jan Paweł II był wielkim miłośnikiem Ukrainy. – Niech jego postać umacnia jedność Kościoła katolickiego w różnych obrządkach. Niech jego ekumeniczne świadectwo zbliży do siebie wyznania naszej ziemi. Niech rośnie przyjaźń między sąsiednimi narodami. I niech postać ta coraz bardziej będzie częścią świadomości nowych pokoleń, które być może nie widziały tego na żywo, ale które mogą czerpać inspirację i nadzieję ze św. papieża Jana Pawła II – życzył metropolita Borys Gudziak.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X