Liderskie Centrum Szkoleniowe w Stanisławowie

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) zakończył się drugi etap Liderskiego Centrum Szkoleniowego.

W ciągu pięciu dni 100-osobowa grupa przedstawicieli polskich organizacji z całej Ukrainy pod opieką trenerów z Polski podnosiła swoje kompetencje liderskie, kreowała pomysły i pisała projekty, które następnie będzie realizować w swoich miejscowościach. Pierwszy etap szkoleń odbył się w Winnicy w czerwcu tego roku.

{youtube}Xr5-ANGwqC0{/youtube}

Łazarz Kapaon z Fundacji Wolność i Demokracja zaznaczył, że głównym celem projektu jest rozwój organizacji polskich na Ukrainie.

– Chcemy dać narzędzia tym organizacjom, które wykorzystają je w swojej późniejszej pracy, dzięki nim rozwiną się i będą realizować jeszcze lepsze i ciekawsze projekty, skierowane do lokalnego społeczeństwa i Polaków tutaj mieszkających. Chcemy bardziej się skupić na integracji środowisk, ich wspólnych działaniach, aby wszyscy razem, bez niepotrzebnej rywalizacji, lecz we współpracy zrealizowali jak najciekawszy projekt dla Polaków mieszkających na Ukrainie – powiedział koordynator projektów Fundacji Wolność i Demokracja.

Andrzej Pery z Fundacji Wolność i Demokracja podkreślił, że jest to kontynuacja warsztatów z Winnicy, ale z pewną modyfikacją programu.

– Struktura tych warsztatów zakłada, że w końcowym rezultacie ich uczestnicy nauczą się tworzyć projekt, żeby z tym projektem fundacja mogła wystąpić do Senatu i uzyskać środki na jego realizację. Ten projekt będzie miał największą wartość wtedy, gdy wypracują go sami członkowie organizacji i później go zrealizują – powiedział prowadzący szkolenia.

Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego jest zadowolona, że na miejsce szkoleń wybrano Stanisławów.

– Jest to dla nas duże wyzwanie organizacyjne, ale również wyróżnienie. Dlatego chcemy, aby te pięć dni minęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Żeby obok wiedzy, którą nasi goście otrzymają na szkoleniach, wyjechali stąd z dobrymi wrażeniami i uczuciem przyjaźni do naszego miasta i naszej organizacji – powiedziała dyrektor CKPiDE.

Aleksander Polaczok ze Stowarzyszenia Polaków „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim po pierwszym etapie szkoleń napisał kilka projektów, które będą realizowane w tym roku. – Nasza organizacja cieszy się już efektami pierwszego etapu szkoleń. Złożyliśmy projekty do międzynarodowych organizacji i ukraińskiej fundacji kultury. Te projekty otrzymały wsparcie finansowe i możemy je realizować. Jesienią tego roku planujemy złożyć projekty do Senatu RP – powiedział.

Karolina Jarmak ze Związku Polaków na Ukrainie po raz drugi bierze udział w szkoleniach. Polka z Kijowa chce nauczyć się promować swoją organizację na Ukrainie. – Jesteśmy ambasadorami polskości na Ukrainie, w Kijowie, więc staramy się zachęcić ludzi do promowania swoich organizacji – podsumowała.

Organizatorem szkoleń jest Fundacja Wolność i Demokracja, dzięki wsparciu Senatu RP w ramach opieki na Polonią i Polakami za granicą.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2019/szkolenia_wid_ckpide{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X