Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Stryju

W dniach 1–8 lipca przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju po raz pierwszy odbyła się Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej.

Zajęcia prowadzili: absolwentka Angelika Pawlaczyk oraz studenci Magdalena Buczyńska, Piotr Grylak z Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Młoda ekipa nauczycieli prowadziła zajęcia w trzech grupach: dzieci, młodzież, osoby dorosłe.

W czasie zajęć zostały podjęte takie tematy jak: historia Polski, polskie bajki, przybliżenie współczesnej kultury – kino, muzyka. Odbyła się lekcja pisania CV, listu motywacyjnego, życiorysu. Na zajęciach nauczyciele także opowiadali jakie ciekawe miejsca można zobaczyć w Polsce. Każde zajęcie miało na celu ćwiczenie w konwersacji uczestników szkoły, bo największym problemem wspólnoty polskiej poza granicami Polski jest mały kontakt z osobami, które na co dzień używają języka polskiego. Prawie każdy pochodzi z mieszanej rodziny i przeważnie posługuje się językiem państwa w którym mieszka. Letnia szkoła to wspaniała szansa ćwiczenia języka polskiego z dobrym nauczycielem. Uczniowie byli zadowoleni z zajęć, bo każde było ciekawe i aktualne.

Nauczycielom szkoły jako podziękowanie za ich pracę zorganizowano wyjazd do Lwowa. Wycieczkę przeprowadzili stypendyści Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie – Rusłan Berezdecki i Andrzej Fesiuk. Lwów bardzo im się spodobał. Zdziwiła ich informacja, że przez miasto kiedyś płynęła rzeka Pełtew. Nasi goście zwiedzili Stryj który także ich zachwycił.

Ciekawostką stał się przygotowany przez dzieci pod kierownictwem Angeliny Pawlaczyk kukiełkowy występ „Rzepka” i to w bardzo krótkim czasie, w trzy dni. Brawo, młodzi artyści! Występ zaprezentowali w niedzielę na zakończenie szkoły. Każdy uczestnik szkoły otrzymał dyplom uczestnictwa.

Zarząd i członkowie TKPZL w Stryju składają serdeczne podziękowanie za prowadzenie Letniej Szkoły w Stryju naszym nauczycielom: Angelice Pawlaczyk, Magdalenie Buczyńskiej, Piotrowi Grylakowi oraz ich kierownikowi dr. hab. Michałowi Głuszkowskiemu. Dziękujemy za to, że podzieliliście się z nami swoją wiedzą, za naukę języka polskiego, kultury, historii, a także za życzliwe, otwarte serca. Zapraszamy na przyszły rok!

Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Stryju była dofinansowana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspomaganie i rozwijanie szkolnictwa polskiego na Ukrainie”.

Alona Marszuk
członek zarządu TKPZL oddział w Stryju
Tekst ukazał się w nr 14 (306) 31 lipca – 16 sierpnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X