Ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego (Fot. Eugeniusz Sało)

Ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego

„Serdecznie dobry człowiek, jednoczący wielu wokół dobra” tak mówiono o bł. Edmundzie Bojanowskim, założycielu zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Z okazji 200. urodzin błogosławionego w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach odbył się Festiwal Piosenki Religijnej. Wystąpiły dzieci i młodzież z Krysowic, Lwowa (Sichów), Mościsk i Borysławia.

Na rozpoczęcie mszy świętej uroczyście wniesiono relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego, które pozostaną w kościele w Krysowicach i przez wstawiennictwo błogosławionego można będzie upraszać potrzebne łaski.

– Chcieliśmy, żeby były w naszym kościele relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego, bo są tu siostry służebniczki, pracują tu, a to jest ich założyciel – powiedział ks. Paweł Antolak, proboszcz w Krysowicach.

Po mszy św. odbył się koncert piosenki religijnej. Dzieci oraz młodzież z Krysowic, ze Lwowa (Sichów), Mościsk i Borysławia przedstawiły krótkie scenki, śpiewały, tańczyły ku czci błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który za swojego życia często powtarzał: „Dobra dusza jest jak świeca, która sama się spala, a innym przyświeca”.

W Domu Parafialnym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Krysowicach są cztery siostry – s. Emiliana, s. Beniamina, s. Dorota, s. Karolina.

– Siostry służebniczki NMP ze Śląska są w Krysowicach od 2000 roku i tutaj pełnią posługę przy parafii, przy dekanacie i wnoszą tutaj dużo dobra poprzez prowadzenia przedszkola, do którego chodzą dzieci nie tylko rzymskokatolickie, ale też innych wyznań. Także poprzez posługę lekarską siostry Emiliany, która prowadzi gabinet, gdzie przychodzą ludzie z różnymi chorobami, ale jeździ też siostra po domach i pomaga tym najbardziej potrzebującym – powiedział ks. Paweł Antolak.

– W 53 państwach jest obecnie 3400 sióstr służebniczek, które uważają bł. Edmunda Bojanowskiego za swojego założyciela, za swojego ojca. Edmund Bojanowski założył to zgromadzenie, żeby siostry opiekowały się dziećmi porzuconymi, których rodzice muszą pracować, chorymi i również młodzieżą – powiedziała s. Beniamina ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP.

Edmund Bojanowski (1814-1871) urodził się 14 listopada 1814 roku w Grabonogu k. Gostynia. Zmarł 7 sierpnia 1871 roku. Do chwały błogosławionych wyniesiony został 13 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II w Warszawie.

Z okazji 200 urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, decyzją Konferencji Episkopatu Polski – od listopada 2013 do listopada 2014 r. – Kościół w Polsce obchodził Rok bł. Edmunda Bojanowskiego.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 22 (218) za 28 listopada – 18 grudnia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X