Książki polskich autorów na półkach ukraińskich bibliotek fot. archiwum obwodowej biblioteki w Iwano-Frankiwsku

Książki polskich autorów na półkach ukraińskich bibliotek

Obwodowa uniwersalna biblioteka w Iwano-Frankowsku wzięła udział w projekcie „Polska półka na Ukrainie”, zainicjowanym przez Ministerstwo Kultury Ukrainy. Realizację projektu prowadzi Polski instytut książki z funduszy przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP we współpracy z Ukraińskim instytutem książki.

fot. archiwum obwodowej biblioteki w Iwano-Frankiwsku

W ramach tej inicjatywy ukraińskie biblioteki otrzymały komplety nowych książek w celu stworzenia „Polskich półek”. Na przesłane książki składają się ukraińskie przekłady utworów klasycznych i współczesnych polskich autorów.

Wśród nich są takie pozycje, jak „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się „Dialogi z sowietami” Stanisława Vincenza – opowieść o dramatycznych przeżyciach autora w czasie sowieckiej okupacji. Prezentacja tej książki miała miejsce w Iwno-frankowskiej bibliotece uniwersalnej w ramach VI Forum ViaCarpatia 2023, które po raz pierwszy miało miejsce w tym mieście.

Książka polskiego reportera Witolda Szabłowskiego „Karabiny i wiśnie. Historie o dobrych ludziach na Wołyniu” przedstawia losy świadków tragedii wołyńskiej. Interesującą pozycją są „Wspomnienia wojenne” znanej polskiej działaczki, uczonej i Lwowianki Karoliny Lanckorońskiej. Wspomnienia wracają nas w lata II wojny światowej, których autorka była aktywną uczestniczką i świadkiem. Na uwagę ukraińskiego czytelnika czekają również utwory Ryszarda Kapuścińskiego, Zbigniewa Herberta, Stefana Grabińskiego, Jacka Dukaja i innych.

Pasjonująca jest również literatura dla młodych czytelników. „Polska półka” oferuje dla nich zadziwiająca powieść-bajkę Doroty Terakowskiej „Córka czarownicy”. Pasjonująca jest twórczość znanego pisarza i pedagoga Janusza Korczaka. Powieść „Niewiarygodne przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek po raz pierwszy ukazała się w przekładzie na język ukraiński. Każdy, kto jest zainteresowany polską literaturą, znajdzie wśród tych pozycji coś ciekawego dla siebie.

Jak twierdzi dyrektor obwodowej biblioteki Ludmiła Babij, projekt „Polska półka na Ukrainie” będzie sprzyjał wymianie kulturalnej i współpracy pomiędzy oboma państwami, ponieważ kontakty z polską kulturą mają głębokie korzenie. Biblioteka obwodowa ma dobre doświadczenia współpracy z polskimi bibliotekami i jest partnerem Wojewódzkiej biblioteki publicznej w Opolu.

W dziale literatury zagranicznej obwodowej biblioteki powstała komfortowa przestrzeń, gdzie można studiować, dzielić się wrażeniami i napawać się polską kulturą. Dziś ta przestrzeń wzbogaciła się o pozycje z „Polskiej półki”. Daje to możliwość bibliotekarzom popularyzować wspólną spuściznę, dzielić się wartościami kulturowymi i szerzyć kontakty pomiędzy naszymi narodami. Te cele można osiągnąć dzięki planowanym imprezom, takim jak wystawy, prelekcje, szkolenia czy wymiana doświadczeń.

fot. archiwum obwodowej biblioteki w Iwano-Frankiwsku

W ciągu listopada i grudnia bibliotekę odwiedziło już wielu czytelników. Wśród nich są studenci Uniwersytetu Przykarpackiego czy Instytutu Nafty i Gazu, którzy interesują się polską literaturą i kulturą.

Podobne „Polskie półki” zorganizowano już w 50 bibliotekach na terenach obwodu iwanofrankowskiego.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 23-24 (435-436), 19 grudnia – 15 stycznia 2023

X