Królowa nie żyje. Niech żyje król! fot. royal.uk

Królowa nie żyje. Niech żyje król!

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat 8 września 2022 roku w posiadłości Balmoral w Szkocji.

Na tronie zasiadała od 1952 r., najdłużej w historii monarchii Wielkiej Brytanii. Urodziła się 21 kwietnia 1926 w Londynie jako starsza córka króla Jerzego VI z dynastii Windsorów i jego małżonki Elżbiety Bowes-Lyon. Po śmierci ojca, 6 lutego 1952 r. objęła tron brytyjski, koronowana została 2 czerwca 1953 r.

fot. royal.uk

Od dzieciństwa była przygotowywana do roli królowej. Swoje pierwsze publiczne przemówienie wygłosiła na antenie BBC w wieku 14 lat, 13 października 1940 r. Zwróciła się wówczas ze słowami otuchy do dzieci Wspólnoty Narodów.

W lutym 1945 r. wstąpiła do Auxiliary Territorial Service (Pomocnicza Służba Terytorialna) w stopniu podporucznika. Została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując stopień kapitana.

W 1947 roku poślubiła Filipa, syna księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg. Miała z nim czworo dzieci. Przeżyli wspólnie najdłużej wśród panujących par. Książę Filip umarł 9 kwietnia 2021 r.

Panowanie Elżbiety II zaczęło się, gdy funkcję premiera pełnił legendarny Winston Churchill, który zaczynał swoją karierę polityczną jeszcze w XIX wieku. Ostatnim, piętnastym w jej życiu premierem, stała się pani Liz Truss, którą królowa przyjęła dwa dni przed śmiercią.

Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej była również głową 14 innych państw, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm – niezależnych państw uznających brytyjskiego króla za głowę swego państwa: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Jamajki, Kanady, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona. W ciągu długiego życia Elżbiety II zmieniała się liczba państw, w których panowała. W sumie wszystkich państw, które uznawały ją za głowę państwa, było 33.

Elżbieta II panowała przez ponad 70 lat, większość ludzi na świecie nie pamięta innej osoby na brytyjskim tronie. Według tradycji, w Wielkiej Brytanii na wszystkich banknotach i monetach jest wizerunek panującego króla. Przez ostatnie dziesięciolecia było to oblicze zmarłej królowej. Pieniądze z wyobrażeniem Elżbiety II jeszcze przez pewien czas pozostaną prawnym środkiem płatniczym, ale niebawem zostanie wyznaczona data, po której nie będzie można już je używać. Zostaną wyprodukowane nowe, z wizerunkiem Karola III, następcy. Gotówka z wizerunkiem Elżbiety II jest również używana w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Te kraje podobno również będą stopniowo wycofywać te banknoty i monety.

„Śmierć królowej Elżbiety i całe jej panowanie przypomina o tym, czym jest historia – że jest trwaniem i zmianą jednocześnie – podkreślił polski historyk prof. Andrzej Nowak. – (…) Królowa traktowała swoje panowanie, a raczej swoje królestwo jako sakrament. Przyjęła taki sakrament z chwilą koronacji i traktowała to jako najdosłowniej święty obowiązek, to znaczy taki, od którego nie ma odstępstwa, nie ma emerytury”.

fot. royal.uk

Brytyjski tron z chwilą śmierci królowej przejął najstarszy jej syn. Dwór królewski potwierdził, że będzie nosił imię Karol III. Oficjalna koronacja ma nastąpić 18 września.

Opracowała Alina Wozijan

Pochodzi z bardzo mieszanej rodziny o wielu narodowościach, lecz polska krew okazała się być dominująca, stąd w gronie rodziny zachowuje tradycje i posługuje się wyłącznie językiem polskim. Urodzona we Lwowie. Po ukończeniu studiów w Ukraińskiej Akademii Drukarstwa pracowała w dziale bibliotecznym w Państwowym Archiwum Obwodu Lwowskiego, od 1995 roku przez 16 lat – jako redaktor i realizator w regionalnej telewizji państwowej. Od 2001 roku zaczęła oprowadzać grupy turystyczne, jako przewodnik opiekowała się wycieczkami do najdalszych zakątków dosłownie całej Ukrainy. Od 2013 roku jest związana z Kurierem Galicyjskim. Jeszcze w latach studenckich zainteresowała się sztuką przekładu. Na swoim koncie ma przełożone z kilku języków na język polski różnego rodzaju teksty, w tym literackie. Zainteresowania: historia, stosunki społeczne, geopolityka, geografia. Za najlepszy odpoczynek uważa kardynalną zmianę działalności – uwielbia piesze wycieczki na długie dystanse oraz... dziewiarstwo.

X