Konsekracja biskupa Edwarda Kawy w katedrze lwowskiej

21 czerwca w bazylice metropolitalnej we Lwowie sakrę biskupią przyjął franciszkanin o. Edwarda Kawa – drugi biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. Głównym konsekratorem był łaciński metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, a towarzyszyli mu w tym nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Claudio Gugerotti i biskup charkowsko-zaporoski Stanisław Szyrokoradiuk.

Biskup Edward Kawa urodził się 17 kwietnia 1978 roku w Mościskach na terenie obwodu lwowskiego. W 1996 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv), po czym kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym pw. Matki Bożej Królowej Apostołów w Sankt-Petersburgu i po ukończeniu 1 czerwca 2003 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował następnie jako wikary, a potem jako proboszcz i przełożony różnych parafii i wspólnot zakonu w różnych miejscowościach na Ukrainie. Od 2008 roku jest także delegatem swego zakonu dla Ukrainy a od 2012 – również wiceprzewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w tym kraju. Od 2016 był gwardianem klasztoru parafii św. Antoniego we Lwowie. Z chwilą ogłoszenia nominacji papieskiej na biskupa pomocniczego we Lwowie stał się najmłodszym biskupem katolickim na świecie (39 lat).

W homilii arcybiskup Mokrzycki zwrócił uwagę, że jego nowy biskup pomocniczy wpisuje się w historię archidiecezji lwowskiej jako piąty biskup z rodziny franciszkańskiej. – Tak się bowiem złożyło, że ponad sześćset lat temu trzej pierwsi metropolici lwowscy byli franciszkanami, z bł. Jakubem Strzemię na czele, a w najnowszej historii posługę biskupią pełnił o. Rafał Kiernicki – przypomniał główny konsekrator. Podkreślił, że „duch franciszkański nie jest obcy w metropolii lwowskiej, a nawet można powiedzieć, że wywarł ogromne piętno u podstaw tworzenia i organizacji naszej archidiecezji. – Dlatego też z radością przyjmujemy tę nominację, która wpisuje się, mam nadzieję, bardzo znacząco także przez fakt ogłoszenia jej w setną rocznicę Objawień Fatimskich jako znak i potrzebę głoszenia drogi pokuty i pojednania – zaznaczył lwowski metropolita.

W uroczystości uczestniczyło wielu duchownych i świeckich z Ukrainy, Polski i innych krajów. Przybyli m.in. przedstawiciele ukraińskich władz miejscowych oraz konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski. Życzenia nowemu biskupowi przekazał również zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk. Największa delegacja przyjechała z Mościsk, rodzinnego miasteczka biskupa Edwarda Kawy.  

Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2017/konsekracja_bp_kawa_lwow_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X