Konferencja podsumowująca poziom oświaty polskiej na Ukrainie

Konferencja podsumowująca poziom oświaty polskiej na Ukrainie

Podsumowanie kolejnego roku działania projektu „Biało-czerwone ABC”, wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie oraz intelektualne spotkanie z Kresami były głównymi tematami, które zostały poruszone podczas konferencji oświatowej zorganizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja w dniach 10-11 grudnia w „Domu Pielgrzyma” w Brzuchowicach.

W konferencji udział wzięli prof. Jan Żaryn, senator RP, Magdalena Pszczółkowska, zastępca dyrektora departamentu współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP, Rafał Dzięciołowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, prof. Beata Obsulewicz–Niewińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, konsul Marian Orlikowski, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, nauczyciele ze szkół z polskim językiem nauczania oraz sobotnio-niedzielnych placówek edukacyjnych. Uczestników powitał Robert Czyżewski, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

– Projekt „Biało-czerwone ABC” jest połączeniem materialnego wsparcia szkół sobotnio-niedzielnych, szkolenia dla nauczycieli, wydania podręcznika „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie”, kursy certyfikacyjne czy wymiana młodzieży – zaznaczył Robert Czyżewski, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Fot. Eugeniusz Sało

Prof. Jan Żaryn wziął udział w konferencji jako przedstawiciel Senatu RP oraz jako historyk, który opowiedział o polskich dziejach w kontekście dziedzictwa kresowego. W czasie wykładu senator podzielił się refleksjami na temat związku między polskością i kresowością oraz świadomości roli kresowości w tworzeniu polskiej kultury i tożsamości narodowej.

Jan Żaryn podzielił się informacją na temat wsparcia przez Senat RP szkolnictwa polskiego na Ukrainie. – Priorytetem komisji senackiej jest, przede wszystkim, wsparcie oświaty polskiej zarówno na Wschodzie, jak i na szeroko pojętym Zachodzie. To nie są pieniądze stracone. Wręcz odwrotnie, to są pieniądze, które są inwestycją w młode pokolenie, które ma szansę tutaj wzrastać w kulturze polskiej – podkreślił senator.

Prof. Żaryn również zaznaczył, że komisja senacka będzie rozpatrywała wnioski finansowania polskich szkół na Ukrainie na okres jednego roku, ale z myślą o ciągłości ich wsparcia na kolejne lata. – Jesteśmy przekonani, że finansowanie z budżetów rocznych, przekazywane poszczególnym podmiotom, muszą mieć w sobie zjawisko ciągłości. Będziemy wspierać te dzieła, które rokują nadzieję, że przetrwają burzę tej rzeczywistości początku. A ci, którzy już trwają i mają swoje osiągnięcia, będą finansowane w ramach kontynuacji – powiedział Jan Żaryn.

Fot. Aleksander Kuśnierz

Magdalena Pszczółkowska, zastępca dyrektora departamentu współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP zaakcentowała na wzroście zainteresowania nauką języka polskiego na Ukrainie wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. – Mamy świadomość tego, że nauka języka polskiego często jest kontynuacją nauki języka wyniesionego z domu. Jest również odkrywaniem swoich polskich korzeni oraz zainteresowanie Polską, które jest obecne na Ukrainie – powiedziała przedstawicielka MSZ RP.

Konsul Marian Orlikowski apelował, aby wykorzystać zainteresowanie nauką języka polskiego przez Ukraińców, by mogli poznać również polską historię, kulturę i tradycję.

W imieniu ministra Adama Kwiatkowskiego podziękował nauczycielom Rafał Dzięciołowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Wspomniał on o wizycie i spotkaniu szefa gabinetu prezydenta RP z Polakami, którzy walczyli na Wschodzie Ukrainy. – To co nas najbardziej uderzyło wtedy, to był stan świadomości. To było to, co wydaje się na Kresach najcenniejsze w tradycji i kulturze polskiej – umiłowanie wolności, poczucie własnej godności i honoru oraz głębokie przekonanie o tej tożsamości, która wiąże ich z miejscem ich urodzenia – powiedział Rafał Dzięciołowski.

Fot. Aleksander Kuśnierz

Z prelekcją o polskich poetach na Kresach wystąpiła prof. Beata Obsulewicz–Niewińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Chciałam opowiedzieć zgromadzonym tutaj na konferencji nauczycielom i miłośnikom języka polskiego o twórczości Kornela Makuszyńskiego, który związany był ze Lwowem i napisał książkę „Uśmiech Lwowa”. Przez pryzmat tej książki chciałam, żebyśmy popatrzyli na historię polskiego Lwowa – powiedziała.

W ramach konferencji odbyła się prezentacja najlepszych praktyk w ramach współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców przez szkoły stacjonarne i szkoły sobotnio-niedzielne. Również Fundacja Wolność i Demokracja wręczyła wyróżnienia dyrektorom i nauczycielom szkół za rozwój i sprawną działalność polskich placówek edukacyjnych na Ukrainie.

Na zakończenie miało miejsce spotkanie opłatkowe i wspólne kolędowanie z zespołem Galicja Folk Band.

Eugeniusz Sało

{youtube}wb3xeO3l_Wk{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X