Konferencja Liderów Środowiska Polskiego we Lwowie

W Konsulacie Generalnym RP we Lwowie odbyło się spotkanie liderów polskich organizacji z lwowskiego okręgu konsularnego.

Przybyło na wydarzenie ponad 90 prezesów towarzystw i stowarzyszeń, dyrektorów szkół polskich i szkółek sobotnio-niedzielnych, prezesów organizacji sportowych, harcerskich, strzeleckich i innych.

Spotkanie rozpoczął konsul generalny Wiesław Mazur. O pracy Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie mówił konsul Marian Orlikowski. Konsul Sylwia Andújar-Piechowska przedstawiła problematykę promocyjną w działalności KG RP oraz poinformowała o najważniejszych imprezach kulturalnych w 2016 roku. Barbara Pacan zaprezentowała, jak należy wypełnić ankiety i wnioski finansowe.

Konsul generalny Wiesław Mazur miał po raz pierwszy okazję przemówić do Polaków z podległego mu okręgu konsularnego. Jak powiedział Kurierowi Galicyjskiemu, zależało mu na tym spotkaniu: „Dopiero miesiąc jestem konsulem generalnym i jeszcze nie wszędzie potrafiłem dojechać i spotkać się z organizacjami polonijnymi. Chciałem wykorzystać dzisiejsze spotkanie do zapoznania się, do ustalenia zasad współpracy, do tego, żeby organizacje polonijne czuły, że jest konsulat, który chce współpracować i działać dla tych organizacji. Jako szefowi tej placówki konsularnej zależy mi również na pomocy w realizacji tych podstawowych celi, które będą przed nami w przyszłym roku”.

Nowy konsul generalny opowiedział również o swoich zamiarach dotyczących pracy placówki: „Od miesiąca w konsulacie wykonujemy dziennie do 2,5 tys. wiz. Moim marzeniem jest to, żeby zlikwidować te ogromne kolejki i żeby każdy obywatel lwowskiego okręgu konsularnego mógł bez żadnego problemu zarejestrować się po wizę i taką wizę otrzymać, żeby nie tworzyć grup uprzywilejowanych”.

Konsul Sylwia Andújar-Piechowska tak opisała swoją pracę w konsulacie: „Promocja Polski za granicą jest to specjalny dział w Konsulacie RP we Lwowie, który w tym celu jest powołany, żeby promować wizerunek naszego kraju tutaj na Ukrainie. Organizujemy dużo imprez, które są skierowane do odbiorcy ukraińskiego. Bardzo zależy nam na tym, żeby Polacy we Lwowie i okręgu także brali w tym udział i stali się swoistymi ambasadorami, wizytówką naszego kraju oraz mieli najlepsze informacje, jakie wydarzenia są i mogli się w nie włączać”.

Konsul generalny Wiesław Mazur oznajmił, że cały dzień zarezerwował dla Polaków z podległego mu okręgu i przyjmował przez cały dzień tych, którzy chcieli omówić jakieś zagadnienia. W trakcie konferencji minutą ciszy uczczono pamięć Waldemara Kowalskiego, który był konsulem we Lwowie w latach 2005-2009.

Konferencja Liderów Środowiska Polskiego we Lwowie odbyła się w dniach 17-18 grudnia. Pierwszego dnia odbył się koncert Marka Majewskiego solo i z grupą „Zegar z kukułką” oraz ukraińskiej grupy Galicia Folk Band.

Anna Gordijewska, Wojciech Jankowski

{youtube}6cJCHEmqeiA{/youtube}

{gallery}gallery/2015/lid{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X