Kolonie dla dzieci z Wołynia

Kolonie dla dzieci z Wołynia

Brakuje pieniędzy na kolonie letnie dzieci z Równego na Ukrainie. Wyjazd odbędzie się w lipcu i nie ma już możliwości przesunięcia terminu!

Kolonie są organizowane od ponad dziesięciu lat. Przyjeżdżają na nie dzieci z Wołynia, z diecezji księdza dziekana Władysława Czajki. W tym roku uczestnicy kolonii mają m.in. wziąć udział w Światowym Zjeździe Kresowian, podczas którego wystąpią jako członkowie zespołu muzycznego Faustyna, prowadzonego przez Andżelikę Fedorową. Wypoczynek dzieci z Wołynia organizuje Krystyna Brzezińska prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krapkowicach.

Z Krystyną Brzezińską rozmawiał Wojciech Jankowski.
– Składając projekt do starostwa powiatowego oraz urzędu miasta i gminy na przyjazd dzieci z polskich rodzin z Wołynia na wypoczynek letni do Polski, zazwyczaj otrzymujemy tylko część środków. Z urzędu miasta i gminy otrzymałam 5 tys. złotych oraz zapewnienie, że autobus szkolny będzie mógł te dzieci przewozić na koncerty lub na zwiedzanie, ale tylko w ramach województwa opolskiego. Ze starostwa powiatowego otrzymałam tylko 3 tys. złotych. Natomiast całe zadanie opiewa na 13 tys., czyli na starcie jestem do tyłu o 5 tys. złotych. Musimy tę kwotę jakoś uzbierać, aby w całości zrealizować dwunastodniowy program. Kwestia przejazdu, to kolejne 2 dni, więc łącznie mamy 14 dni.

Proszę opowiedzieć o dzieciach, które zaprosiła pani na wakacje do Polski.
To są dzieci z rodzin polskich zamieszkałych na Wołyniu, rozmawiające piękną polszczyzną. Obecnie są zgromadzone w zespole muzycznym „Faustyna”, który prowadzi pani Andżelika Fedorowa. Dzieci do nas przyjeżdżają i praktycznie codziennie mają jakiś konkurs, chwalą się swoją kulturą, recytują polskie wiersze i śpiewają piosenki. Są też zapraszane do parafii, w których chętnie zajmują się wokalną oprawą mszy św. Zwiedzają przy okazji Opolszczyznę i województwo górnośląskie. Danuta Skalska, prowadząca audycji „Lwowska Fala” w Polskim Radiu Katowice, zaprosiła je do Częstochowy na Światowy Zjazd Kresowiaków.

Są to dzieci z różnych miejsc na Wołyniu?
Pochodzą z diecezji rówieńskiej, której podlegają różne wioski i są zgromadzone w polskim kościele. Dzieci z Równego przyjeżdżają do nas już po raz dziesiąty. Wcześniej mieliśmy też dzieci z Ostroga i Rohatyna.

Rozmowę chciałbym zakończyć apelem do naszych słuchaczy: prosimy państwa o pomoc finansową dla inicjatywy krapkowickiego oddziału KIK w Opolu. Z naszych zeszłorocznych doświadczeń wynika, że każdy grosz jest na wagę złota.
Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom, zeszłorocznym i tym, którzy również w tym roku przyczynią się do realizacji tego programu. Dla nas ważne jest nawet 5 i 10 złotych, ponieważ razem składają się na niezbędną kwotę.

Radio WNET

W zeszłym roku wpłacili Państwo prawie 10 tysięcy złotych! Liczymy na to, że również w tym roku uda się nam tego dokonać.

Prosimy o wpłaty na konto:
Klub Inteligencji Katolickiej w Opolu
Oddział Krapkowice
45-007 Opole
Ul. Katedralna 4a
PKO BP SA, I Oddział w Opolu
68 1020 3668 0000 5202 0100 8515
koniecznie z dopiskiem: polskie dzieci z Wołynia
Numer telefonu Krystyny Brzezińskiej:
608-601-194

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X