Kolejne odznaczenie dla Artura Deski

15 czerwca mer Drohobycza Taras Kuczma odznaczył wolontariusza brata Artura Deskę medalem „Za zasługi dla miasta Drohobycza”.

Artur Deska, Polak, od 15 lat mieszka i działa na Ukrainie. Jest zastępcą dyrektora Caritas samborsko-drohobyckiej diecezji UGKC, twórcą i wieloletnim dyrektorem Centrum Wolontariatu Caritas, współzałożycielem Ukraińskiej Grupy Humanitarnej oraz doradcą kilku organizacji pozarządowych działających na styku Polski i Ukrainy. Jest wychowawcą i mentorem dla kilkuset ukraińskich wolontariuszy, którzy na przestrzeni 15 lat przewinęli się przez Centrum Wolontariatu Caritas. Dzięki jego trudowi i staraniom ponad 30 młodych Ukrainek i Ukraińców, wolontariuszek i wolontariuszy, studiowało i studiuje w Polsce.

Artur od lat opiekuje się w Drohobyczu dziećmi, młodzieżą z ubogich rodzin, sierotami oraz osobami potrzebującymi pomocy. Był i jest autorem, współautorem i koordynatorem wielu międzynarodowych projektów humanitarnych, edukacyjnych i profilaktycznych oraz organizatorem obozów dla wolontariuszy, dzieci i młodzieży.

Uczestniczył w „Pomarańczowej Rewolucji” i w „Rewolucji Godności”. Od wiosny 2014 roku jest jednym z wielu polskich wolontariuszy-aktywistów wspierających Ukrainę w walce o jej terytorialną integralność i uszanowanie jej europejskiego wyboru. W strefie przyfrontowej, w rejonie Słowiańska, Kramatorska i Awdijewki, zorganizował i przeprowadził wiele akcji humanitarnych. Opiekuje się kilkoma rodzinami osieroconymi przez poległych ukraińskich żołnierzy.

Od kwietnia 2014 roku Artur Deska jest opiekunem mieszkającej w Drohobyczu ponad 120 osobowej społeczności Tatarów krymskich, uchodźców z Krymu. Jest autorem zakończonego spektakularnym w skali Ukrainy sukcesem programu integracji Tatarów w mieście. Między innymi dzięki temu brat Artur, Polak i rzymski katolik, jest powszechnie lubiany i szanowany przez wszystkie muzułmańskie rodziny drohobyckich Tatarów i jest przez nie uznawany za członka ich rodzin oraz „dziadka” wszystkich dzieci.

Artur Deska jest publicystą dwutygodnika „Gazeta Kurier Galicyjski”. Jego felietony przez wielu są uważane za ważny głos w dyskusji o ukraińsko-polskich stosunkach i są nacechowane życzliwością i chęcią zrozumienia. Propagują logikę, rozsądek, umiar i wartości chrześcijańskie.

W 2016 roku, w uznaniu wagi jego działalności na rzecz Ukrainy i na rzecz budowania przyjaznych ukraińsko-polskich stosunków, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odznaczył Artura Deskę medalem „25 lat niepodległości Ukrainy”. Przez 15 lat działalności brat Artur był wielokrotnie nagradzany przez różne ukraińskie organizacje kościelne i pozarządowe.

Rok 2018 jest rokiem ważnych dla Polski i Ukrainy rocznic – 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Ukraińską Republikę Ludową. Tak się składa, że brat Artur Deska będzie w tym roku świętował 15. rocznicę swojej posługi na Ukrainie i w Drohobyczu. Mając na uwadze to, że ten rok jest dla Ukrainy i dla Polski szczególny, a także zasługi brata Artura dla Ukrainy i Drohobycza oraz budujący ukraińsko-polskie mosty charakter jego służby, mer miasta Drohobycz podjął decyzję o uhonorowaniu Artura Deski tym zaszczytnym odznaczeniem.

Artur Deska, przyjmując nagrody i odznaczenia, zawsze podkreśla to, że jest Polakiem, dla którego służenie Ukrainie jest jednocześnie służeniem Polsce oraz to, że to co on robi jest możliwe jedynie dzięki otwartym sercom setek i tysięcy Polaków darzących Ukrainę sympatią.

Z tekstu decyzji o odznaczeniu: „Za znaczący, osobisty wkład w rozwój ukraińsko-polskich stosunków, owocną pracę w sferze niesienia pomocy humanitarnej, wieloletnią działalność wolontariusza i z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz z okazji 100. rocznicy proklamowania Ukraińskiej Republiki Ludowej…”.

Marcin Romer

Fot. Oleh Dorka

{gallery}gallery/2018/odznaczenie_artura_deski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X