Wystawa o kościele w Sieniawie-Sokołówce

22 maja we lwowskiej kurii metropolitalnej z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego została otwarta wystawa „Kościół Świętej Trójcy w Sieniawie-Sokołówce”.

– Są to poplenerowe prace artystyczne studentów Lwowskiego Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza – powiedziała Anna Korżewa, wykładowczyni uczelni oraz prezes organizacji społecznej „ContrForce”, która troszczy się o zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Zdaniem badaczki sztuki, zbudowana pod koniec XVI wieku świątynia w Sokołówce (do połowy XVI wieku miejscowość nazywała się Sieniawa) należy do kościołów obronnych. Podobnych obiektów sakralnych na terenach Ukrainy pozostało zaledwie kilka, zwłaszcza tych z częściowo zachowaną infrastrukturą obronną. Po II wojnie światowej, po opuszczeniu tej miejscowości przez Polaków kościół w Sokołówce był nieczynny i popadł w ruinę. Ze smutkiem parzyli na to podróżujący, ponieważ kościół stoi blisko drogi ze Lwowa do Rohatyna przez Bóbrkę. Z inicjatywy organizacji „ContrForce” entuzjaści ze Lwowa posprzątali teren oraz rozpoczęli prace konserwatorskie, które zostały sfinansowane przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i Caritas Spes archidiecezji lwowskiej. M.in. wymieniono zrujnowany dach wieży kościoła na dach z blachodachówki. Podczas tych prac odrestaurowano również kuty krzyż, prawdopodobnie z XVIII wieku. Podczas wyjazdów do Sokołówki studenci Lwowskiego Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza szkicowali też kościół Świętej Trójcy.

Andrij Kołotaj z Muzeum Etnograficznego we Lwowie dodał, że podobny plener został niedawno przeprowadzony również w Dunajowie, gdzie lwowscy studenci rysowali zabytkowy kościół św. Stanisława biskupa i męczennika.

Metropolita lwowski podziękował studentom i ich wykładowcom za troskę o zabytkowe obiekty sakralne na terenie archidiecezji lwowskiej.

– Jest to zaszczyt dla naszej uczelni, że prace artystyczne studentów są eksponowane w takim prestiżowym miejscu, we lwowskiej kurii metropolitalnej obrządku łacińskiego – zaznaczył Roman Myśko, wicedyrektor Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza.

Wystawa będzie czynna do 10 sierpnia.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 10 (302) 30 maja – 14 czerwca 2018
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/sokolowka_wystawa{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X