Kolędy w wykonaniu zespołu „Śląsk” w katedrze lwowskiej

W ostatni dzień stycznia we Lwowie zagościł Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Soliści, chór i orkiestra wystąpili z koncertem kolęd i pastorałek „Święta Noc” w bazylice metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

– Jakaż to wielka radość użyczyć katedry tak wspaniałym i przepięknym gościom – powiedział po zakończeniu koncertu arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Współorganizatorami uroczystego przedsięwzięcia byli Lwowska Kuria Metropolitalna obrządku łacińskiego i Fundacja Dziedzictwo Kresowe.

– Jest to wspaniały dar świąteczny i noworoczny dla nas i dla miasta Lwowa – zaznaczył lwowski metropolita. – To dzięki waszym pięknym głosom i muzyce mogliśmy adorować Boże Dziecię leżące w stajence na sianku, które razem z aniołami i pasterzami i z wami z pewnością radowało się, cieszyło, a teraz chce nam błogosławić.

{youtube}0bCdOPAzYCA{/youtube}

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz odczytała list, który do organizatorów i uczestników koncertu skierował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy podziękował zespołowi „Śląsk” za to, że poprzez muzykę i pieśni, w których wybrzmiewa polski narodowy duch, szerzą polski język, historię i kulturę.

Jan Sabadasz, prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe, zaznaczył, że koncert kolęd w katedrze lwowskiej z udziałem znanych w Polsce zespołów powoli staje się z roku na rok tradycją, stanowiąc znaczące wydarzenie w życiu kulturalnym Lwowa. – Dla nas organizatorów jest to na tyle ważne, że dzięki takiej inicjatywie trafiamy do najważniejszych dla nas odbiorców, Polaków na Ukrainie oraz miłośników polskiej kultury innych narodowości. Kolędy w interpretacji zespołu „Śląsk” są dobrze znane w wielu domach polskich poza granicami kraju, także tutaj we Lwowie – powiedział Jan Sabadasz. Wręczył on dyrektorowi zespołu „Śląsk” Tomaszowi Janikowskiemu złoty medal „Serce dla Kresów”, przyznany zespołowi przez kapitułę Fundacji Dziedzictwo Kresowe.

– Zaśpiewać kolędy w katedrze lwowskiej to zaszczyt dla całego zespołu – stwierdził Tomasz Janikowski.

2 lutego „Śląsk” już w pełnym składzie wystąpi w Kijowie wraz z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca Ukrainy imienia Hrygoria Wieriowki, a w drodze powrotnej do Polski, 3 lutego, zagości w Żytomierzu, gdzie z okazji jubileuszu 30-lecia Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie wystąpi z koncertem „A to Polska właśnie”.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2020/slask_kolendy{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X