Kolęda łączy

Kolęda łączy

Przyjazne relacje polsko-ukraińskie budują nie tylko politycy, dyplomaci, czy naukowcy, ale przede wszystkim zwyczajni ludzie w swoich środowiskach. Cenną inicjatywą jest współpraca młodych ludzi.

Sympatycznym spotkaniem polsko-ukraińskim stał się koncert „Kolęda łączy narody” w lwowskiej szkole nr 34. Inicjatorem współpracy ukraińskiej młodzieży ze Lwowa z rówieśnikami z polski jest Konstanty Iszczyk, organizator i kierownik artystyczny miejskiej orkiestry „Surmy Galicji”, członek TKPZL. Jest organizatorem lwowskich spotkań muzycznych, festiwali z udziałem zespołów z Polski. Zainicjował też współpracę pomiędzy lwowską szkołą i gimnazjum z Żurawicy w Polsce. Od dwóch lat obie szkoły realizują wspólne projekty sportowe i artystyczne. Kolejnym – był koncert bożenarodzeniowy pt. „Kolęda łączy narody”.

W koncercie uczestniczył zespół wokalny gimnazjum z Żurawicy, przedstawił kolędy polskie we współczesnej aranżacji. Młodzież lwowska śpiewała kolędy po ukraińsku, niektóre specjalnie przygotowane dla gości – po polsku.

Dyrektor gimnazjum w Żurawicy Jan Semków opowiadał, że szkoły współpracują już od dwóch lat i jest to kolejne spotkanie we Lwowie. – Młodzież lwowska również regularnie przyjeżdża do nas. Nasze gimnazjum nosi nazwę II Pułku Pancernego, który przed wojną stacjonował w Żurawicy i stąd ruszył do walki za ojczyznę. Staramy się pielęgnować tradycje patriotyczne.

Dyrektor szkoły nr 34 podkreślił, że współpraca z polskimi kolegami ma dla uczniów i nauczycieli duże znaczenie. – Wychowujemy naszych uczniów w duchu miłości. Wszystkim powtarzam słowa wybitnego ukraińskiego filozofa Hryhoryja Skoworody: „Nie ma nic piękniejszego nad dobre wychowanie”.

Jurij Smirnow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X